Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se inchide agentia, trebuie sa-mi dau demisia?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se inchide agentia, trebuie sa-mi dau demisia?

Buna,
Agentia unde lucrez (de 2 luni) urmeaza sa se inchida in 2 zile. Nu au anuntat nimic, doar a sunat si a zis ca peste 2 zile sa vin sa-mi semnez demisia.... Nelamurirea mea este:
De ce trebuie sa imi semnez demisia daca nu eu renunt la locul de munca ci ei inchid agentia?

Daca exista alta modalitate imi aduce vreun beneficiu? Mentionez din nou ca doar de 2 luni am inceput sa lucrez.
Nu trebuie sa va dati demisia.
In cazul demisiei nu veti beneficia eventual de ajutorul de somaj (in cazul in care indepliniti si celelalte conditii prevazute de legea speciala).
Asta incercam sa intreb, daca demisia face diferenta cu alt ceva inafara de ajutorul de somaj pe care sunt 99.9% sigura ca nu il pot obtine. Totusi sunt doar 2 luni de cand am inceput sa lucrez.

Ce imi sugerati sa fac peste 2 zile cand vine sa imi semnez demisia?
GluPix, utilizator
Daca nu influenteaza ajutorul de somaj trebuie sa vedeti daca se acorda salarii compensatorii in cazul inchiderii agentiei.
Demisia nu va poate fi impusa de angajator , ci este vointa unilaterala a dvs.

Incetarea c.i.m. prin demisie nu va da posibilitatea sa beneficiati de somaj. De altfel, inchiderea agentiei da posibilitatea angajatorului sa va concedieze pentru motive neimputabile dvs. Situatie care va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsuri!
Aurel Fleancu a scris:

... trebuie sa vedeti daca se acorda salarii compensatorii in cazul inchiderii agentiei.

Asta unde pot sa vad? Banuiesc ca in contractul facut cu ei.

Cornel Vasile a scris:

De altfel, inchiderea agentiei da posibilitatea angajatorului sa va concedieze pentru motive neimputabile dvs. Situatie care va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Ok deci ar trebui sa le spun sa ma concedieze? Imi sugera un prieten sa cer lichidarea la zi (care nu prea stiu ce inseamna).
GluPix, utilizator