Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Incasari in valuta in numerar pentru un hotel
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Incasari in valuta in numerar pentru un hotel

Un hotel din Romania incaseaza pe teritoriul Romaniei valuta in numerar (contravaloare cazare) de la persoanele fizice nerezidente (conf Regulamentului BNR nr. 4/2005 are voie) . In cazul in care se incaseaza valuta, in mod normal trebuie sa se emita chitanta pentru operatiuni in valuta, intrucat nu se poate emite bon fiscal in lei atata timp cat se incaseaza in valuta si nu este autorizat pentru efectuarea de schimb valutar. Ordonanta de urgenta nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale nu prevede exceptii de la emiterea bonului fiscal in cazul in care societatea incaseaza in valuta de la persoane fizice
Drept urmare, este corect sa emitem factura si chitanta in valuta catre persoane nerezidente si sa tinem registrul de casa separat in valuta?
Ioan Petru Butariu, Contabil