Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Garantarea depozitelor in euro
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Garantarea depozitelor in euro

Bunaziua,
Va rog sa-mi clarificati sensul frazei:" depozitele se garanteaza in termen de maxim 12 luni de la data infiintarii depozitului" Daca depozitul e mai vechi de 1 an, nu mai e garantat?
Garantarea depozitelor de la bancile la care fondul de garantare este al tarii de origine va fi in euro si nu in lei? De exemplu in ce moneda se va da compensarea depozitelor de la INGbank, la care fondul de garantare este in Olanda?
Modificarea relativa la compensarea depozitelor constituite in euro, de catre fondul de garantare Romanesc, este valabila pentru toate bancile girate de FGR?
Va multumesc anticipat
george-neagu, moderator