Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Angajat & student
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Angajat & student

Sunt angajata intr-o institutie de invatamant superior de stat ca personal didactic auxiliar, cu studii superioare, norma intreaga 8 h/zi, respectiv 40h/saptamana, program 8-16. Conform RI programul de functionare al institutiei ese de 8-21.
Incepand de anul acesta m-am hotarat sa mai urmez o facultate, forma de invatamant zi, de altfel singura pe domeniul interesat. Desi am reusit sa ma pliez in mare parte a programului pe grupe, mi-au mai ramas cateva cursuri/lucrari practice la care ar trebui sa ma prezint in acelasi timp cu programul de lucru.
Mi se cere sa gasesc o solutie legala/juridica (cred ca in scris o vor) pe care seful ierarhic superior sa o poata prezenta daca va fi intrebat, cum pot fi pontata la programul normal si in acelasi timp si prezenta la orele de curs? De mentionat ca imi desfasor activitatea in cadrul aceleiasi facultati, dar la programe de studiu diferite.
Am nevoie de un sfat, o consultanta, deoarece am termen limita de raspuns.
NB: In istoria institutiei peste 90% din personalul didactic auxiliar sunt cu studii superioare absolvite in timp ce erau si angajatele institutiei. Conventii amiabile verbale sunt sigura ca au existat, in fapt ceea ce mi se solicita mie, ar fi primordial in istoria institutiei, dupa parerea celor de la personal.
geoni, utilizator