Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lamurire masuri si exceptii dispuse de judecatorul de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Lamurire masuri si exceptii dispuse de judecatorul de camera preliminara

Buna ziua,

Ce inseamna mai exact:
- obiectul dosarului: masuri si exceptii dispuse de judecatorul de camera preliminara in calitate de inculpat?
- stadiul procesual al dosarului: fond?

Multumesc!
Este vorba de procedura in camera preliminara in care inculpatul are dreptul de a-şi angaja un apărător si poate formula în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
Multumesc pentru raspuns!
Am rugamintea de a-mi comunica daca prezenta este obligatorie( in caz ca nu am avocat)?
Si ce urmeaza dupa acest "pas"?
Ar fi bine pentru dvs sa va exercitati dreptul la aparare si in aceasta etapa.
Daca nu formulati cereri si exceptii, nu trebuie sa va prezentati.
Dupa, urmeaza judecata pe fond.
In citatia primita scrie ca sunt chemat in instanta pe data x in calitate de inculpat in dosarul cu obiectul: Masuri si exceptii dispuse de judecatorul de camera preliminara.
Sigur nu trebuie sa ma prezint? Deoarece in citatie pe randurile de jos scrie ca in caz de neprezentare nejustificata urmare a citarii sau sustragerii de la primirea citatiei, o persoana poate fi adusa in fata instantei de judecata pe baza unui mandat de aducere.
Mentionez, ca am fost prezent la toate citatiile anterioare.

Va multumesc pe aceasta cale domnule avocat!
Probabil mai sunt alti inculpati sau persoana vatamata care au formulat cereri si exceptii, in acest caz daca ati fost citat, este bine sa va prezentati.
Nu am inteles eu exact mesajul dvs.