Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... alcoolemie in aerul expirat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

alcoolemie in aerul expirat

buna ziua.in data de 08 11 2017 am fost testat cu aparatul etilotest si a rezultat 0,16.mentionez ca nu am consumat bauturi alcoolice din data 05 11 2017(400ml tuica).nu vreau sa par neserios dar acesta este adevarul,in timp ce ma oprit echipajul consumam ciocolata cu rom.am cerut probe de sange pe care le-am achitat si acum astept rezultatul.ce mi se poate intampla?va rog sa ma credeti acesta este adevarul.va multumesc.
Fapta este contraventie, permisul se va suspenda pentru 90 zile. Aveti dreptul sa contestati pv in termen de 15 zile de la comunicare.
sunt un pic panicat eu nu am avut probleme cu legea.mai am cateva ore la dispozitie si nu stiu ce sa fac .sa fac contestatie acum sau dupa rezultatele la sange.sa platesc amenda(sa nu se interpreteze ca-mi recunosc vina)sau nu?
si daca rezultatele la sange sunt negative(fara alcool in sange)?
Plata amenzii nu inseamna recunoasterea faptei. Puteti plati jumatate din minim in termen de 2 zile lucratoare iar in cazul castigarii procesului, daca veti depune contestatie, suma vi se va restitui. Anularea procesului verbal se poate face numai prin actiune in instanta de judecata.
Platiti jumatate din minim, depuneti contestatia in termen, recuperati permisul cu un certificat de grefa iar daca pierdeti procesul trebuie sa il predati in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti. In cazul in care rezultatul in sange va fi 0.00 veti castiga sigur procesul si se va dispune anularea pv.
va multumesc.