Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna seara! As dori o lamurire, mai precis, tatal caruia instanta i-a stabilit o pensie alimentara, s-a stabilit in strainatate si nu a mai platit pensia (de comun acord cu celalalt parinte), poate fi chemat din nou in instanta pentru plata pensiei dupa implinirea varstei de 18 ani a minorului? Si daca da, poate fi chemat in instanta de catre mama chiar daca copilul a implinit 18 ani si studiaza in continuare?
Nu mai are mama calitate procesuală. După împlinirea vârstei de 18, copilul major are calitate procesuala deplină pentru a cere în nume personal pensie de întreținere, dacă se mai află în continuarea studiilor.
Dapix, utilizator
Va multumesc mult pentru raspuns!
Dar poate cere mama pensia pentru copil cu foarte putin timp inainte de implinirea varstei de 18 ani?
Nu se poate.
Am inteles, multmiri!