Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vaccinarea fortata este legala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vaccinarea fortata este legala?

Se aud atatea despre vaccinarea obligatorie impotriva gripei porcine. Este legala vaccinarea fortata cu un vaccin netestat suficient pe termen lung? Cum ne putem proteja dreptul la sanatate, cine ne garanteaza ca vom fi in siguranta dupa ce ne vaccinam si ca nu vom suferi complicatiile despre care se spune ca apar ca urmare a vaccinarii? Cine ne despagubeste daca apar probleme de sanatate ca urmare a vaccinarii? Care sunt drepturile elevilor si prescolarilor in acest caz?Dar ale parintilor? Putem refuza in mod legal vaccinarea pentru copii nostri? Sunt foarte ingrijorata ca vom fi fortati si nu vom putea lua o decizie in cunostinta de cauza. Vom ajunge cobai ca oamenii din lagarele naziste?! Ce putem face?
Oricum....vom fi fortati....fac trimitere la drepturile omului, desi pana si cele scrise se incalca.Teoretic ar trebui sa fiu mai realista, echilibrata, dar nu am cum.daca ma gandesc bune si privesc foarte atenta in jurul meu, nu suntem pe calea cea buna...nu e normal....cand parasesti spitalul desi esti bolnav, in cazurile cand medicul iti solicita sa ramai, semnezi o declaratie pe propria raspundere, nu?Poate si in acest caz ar fi o solutie...oricum vom avea cip-uri....asa ne vom gasi si fara sa mai platim abonamentul la internet:)
Bineinteles ca veti fi intrebata daca sunteti de acord cu vaccinarea copilului dvs. Pentru a deveni efectiv obligatorie vaccinarea trebuie sa existe intai o situatie de fapt (epidemie efectiva conform normelor legale) si o norma de drept (cel putin un ordin al ministrului sanatatii sau o alta norma legala care sa prevada explicit si foarte clar obligativitatea acestei vaccinari. In acest moment, aceste conditii nu sunt indeplinite. Nu contest posibilitatea ca, intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, acest fapt sa se intample, iar forta coercitiva a statului sa ne oblige sa ne vaccinam copiii. Dar acest fapt nu este in acest moment valabil pentru gripa porcina, asa cum ontrebati dvs. Deci nu sunteti obligata inca si nu trebuie daca nu vreti, sa va vaccinati copilul impotriva gripei porcine.
Ce va mai fi vom mai vedea si vom actiona in consecinta.
Pinkmammy a scris:

Se aud atatea despre vaccinarea obligatorie impotriva gripei porcine. Este legala vaccinarea fortata cu un vaccin netestat suficient pe termen lung? Cum ne putem proteja dreptul la sanatate, cine ne garanteaza ca vom fi in siguranta dupa ce ne vaccinam si ca nu vom suferi complicatiile despre care se spune ca apar ca urmare a vaccinarii? Cine ne despagubeste daca apar probleme de sanatate ca urmare a vaccinarii? Care sunt drepturile elevilor si prescolarilor in acest caz?Dar ale parintilor? Putem refuza in mod legal vaccinarea pentru copii nostri? Sunt foarte ingrijorata ca vom fi fortati si nu vom putea lua o decizie in cunostinta de cauza. Vom ajunge cobai ca oamenii din lagarele naziste?! Ce putem face?

Stati linistita.Vaccinul nu se face la copii decat cu semnatura parintilor.Aveti posibilitatea sa alegeti.Nu este obligatoriu.
Dupa cum bine stim , in general medicamentele sunt in prealabil testate pe cobai . Asa incat nu cred ca vom fi noi, oamenii pe post de cobai. Eu in general sunt pentru vaccinare, copiii trebuie vaccinati pentru a-i proteja de anumite boli care, fie ii pot lasa pe viata invalizi( cum este cazul poliomielitei, boala actualmente pare-se eradicata) , fie lasandu-le o stare de sanatate precara pentru totdeauna. Accidente este drept ca se mai intampla, in cazul persoanelor care prezinta sensibilitate la substantele din compozitia vaccinului.Insa acestea sunt mai rare. In orice caz, este greu de imaginat ca ne vom trezi fata in fata cu vreo pandemie , asa incat sda fie instituita masura vaccinarii populatiei in masa. Si va asigur ca , daca se va intampla( doamne fereste) , va veti schimba mentalitatea.
Pinkmammy a scris:

Se aud atatea despre vaccinarea obligatorie impotriva gripei porcine. Este legala vaccinarea fortata cu un vaccin netestat suficient pe termen lung? Cum ne putem proteja dreptul la sanatate, cine ne garanteaza ca vom fi in siguranta dupa ce ne vaccinam si ca nu vom suferi complicatiile despre care se spune ca apar ca urmare a vaccinarii? Cine ne despagubeste daca apar probleme de sanatate ca urmare a vaccinarii? Care sunt drepturile elevilor si prescolarilor in acest caz?Dar ale parintilor? Putem refuza in mod legal vaccinarea pentru copii nostri? Sunt foarte ingrijorata ca vom fi fortati si nu vom putea lua o decizie in cunostinta de cauza. Vom ajunge cobai ca oamenii din lagarele naziste?! Ce putem face?

Nu cunosc sa existe o reglementare legala care sa oblige la vaccinare.
Daca ar exista ar trebui vazut daca norma de drept este sau nu obligatorie.
De principiu, sub rezerva semnaturii se poate refuza vaccinarea.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat