avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Popsockets
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Popsockets

Buna ziua! Reprezint un magazin ce vinde accesorii GSM. De curand au aparut pe piata produsele Popsocket, suport de mana pentru telefon. Zilele trecute, a venit la magazin o doamna din partea Popsockets Romania care ne-a informat ca nu avem voie sa comercializam produsele pe care le avem in magazin pentru ca nu sunt originale. Noi vindem produse similare care au o denumire diferita, respectiv POP Stent si nu am sustinut niciodata ca aceste produse sunt Popsockets sau ca sunt originale. Deasemenea, doamna sustine ca dansii au exclusivitate (importator exclusiv). Aceasta nu este cumva o practica anticoncurentiala? Suntem oare pasibili sa luam amenda daca vindem in continuare produsele noastre care nu sunt originale si nici nu sustinem/promovam ca sunt popsockets?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Decembrie 2017
Ion Creanga, utilizator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 08:30, 23 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cunoastem. Ar trebui sa investigati daca exista patent pentru ele, cine este detinatorul patentului, cui i-a permis acesta sa le produca, etc.
Ion Creanga a scris:

Buna ziua! Reprezint un magazin ce vinde accesorii GSM. De curand au aparut pe piata produsele Popsocket, suport de mana pentru telefon. Zilele trecute, a venit la magazin o doamna din partea Popsockets Romania care ne-a informat ca nu avem voie sa comercializam produsele pe care le avem in magazin pentru ca nu sunt originale. Noi vindem produse similare care au o denumire diferita, respectiv POP Stent si nu am sustinut niciodata ca aceste produse sunt Popsockets sau ca sunt originale. Deasemenea, doamna sustine ca dansii au exclusivitate (importator exclusiv). Aceasta nu este cumva o practica anticoncurentiala? Suntem oare pasibili sa luam amenda daca vindem in continuare produsele noastre care nu sunt originale si nici nu sustinem/promovam ca sunt popsockets?


Sunt curios daca ti-a specificat cat ar fi amenda si daca ai aflat pana la urma daca trebuie sa te conformezi si daca ai voie sa le vinzi. Precizez ca si eu reprezint tot un magazin de Accesorii GSM . Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 17 Decembrie 2017
Sock, utilizator
Doamna ne-a inmanat o instiintare, cu niste legi, dar toate legate de contrafacerea unei marci. Repet, noi nu vindem produse contrafacute sub denumirea Popsockets, care este o marca inregistrata. Am verificat inca o data produsele noastre, iar pe ele scrie phone holder, adica suport pentru telefon. Ar fi culmea ca de maine sa vina un nene sa ne spuna ca el a inventat suportul auto cu magnet pentu telefon (sau incarcatorul auto) si noi nu mai putem sa il vindem :))
Simplu: patent exista sau nu exista. Pe ce tari exista. A expirat sau nu a expirat. Produsele imita 100% designul marcii respective sau sunt creatii originale.

De ex. telefoanele chinezesti Samsvng sunt imitatii de Samsung chiar daca nu sunt tehnic aceeasi marca (in China sunt permise).
Ultima modificare: Vineri, 22 Decembrie 2017
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Simplu: patent exista sau nu exista. Pe ce tari exista. A expirat sau nu a expirat. Produsele imita 100% designul marcii respective sau sunt creatii originale.

De ex. telefoanele chinezesti Samsvng sunt imitatii de Samsung chiar daca nu sunt tehnic aceeasi marca (in China sunt permise).


Deci in concluzie daca este patent pentru ele și copiază designul celui original nu avem voie sa le comercializam?

Alte discuții în legătură

Magazin outlet, drept de comercializare ramosim ramosim Intentionez sa deschid un mazazin outlet. Doresc sa stiu daca exista reglementari privind vanzarile de haine de marca si daca trebuie sa obtin de la titularul ... (vezi toată discuția)
Vânzare produse importate sub aceeaºi denumire regãsite în o.s.i.m. lArmAr lArmAr Buna ziua. Sunt incepator, am infiintat un SRL si doresc sa fac import de instrumente medicale. Din ce m am documentat, produsele care doresc sa le import de ... (vezi toată discuția)
Cum pot importa/vinde accesorii de telefone originale? darkynok darkynok Doresc sa import din spatiu extracomunitar accesorii pentru telefoane. Cum si prin ce fel imi poate garanta expeditorul ca marfa trimisa este originala si nu ... (vezi toată discuția)