avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suspendarea conditionata in cazul tentativei sau ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suspendarea conditionata in cazul tentativei sau minoritatii

Buna, am si eu o nelamurire!
1.In cazul savarsirii unei infractiuni in forma tentativei pentru acordarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei se ia in calcul pedeapsa stabilita in lege pentru tentativa ( reducerea la jumatate aminimului si maximului special) sau se ia in considerare pedeapsa prevazuta pentru infractiunea in forma consumata?
2.Acelasi intrebare si in cazul minoritatii faptuitorului! Aplicarea suspendarii conditionate se ia in calcul in functie de reducerea pedepsei conform art 109 Cp sau in functie de limitele prevazute pentru infractiunea consumata?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:50, 13 Octombrie 2009
La suspendarea conditionata aplicata minorului, termenul de incercare este compus din durata pedepsei inchisorii , la care se adauga un interval de timp de la 6 luni la 2 ani , fixat de instanta daca pedeapsa aplicata este amenda termenul de incercare este de 6 luni.
In privinta tentativei, legislatia noastra penala prevede diversificarea pedepselor, in raport cu pedeapsa prevazuta de lege pentru infractiunea consumata. Pentru persoana fizica, tentativa se sanactioneaza cu o pedeapsa imediat inferioara categoriei de pedeapsa prevazuta de lege pentru infractiunea consumata.
Merci frumos de raspuns! La tentativa am inteles dar la minoritate nu prea! Adica stiu care e termenul de incercare dar pe mine ma interesa cum se calculeaza acordarea suspendarii, daca se ia in functie de pedeapsa pentru infractiunea consumata sau pentru pedeapsa in urma reducerii cu jumatate a minimului si maximului special?
Multumesc anticipat!
Se poate acorda suspendare in caz de minoritate.
Se merge pe jumatate.
Diferenta este ca , daca in cazul suspendarii conditionate aplicate unei persoane majore, termenul de incercare se compune din durata pedepsei la care se mai adauga un interval de timp de 2 ani( fix), in cazul m norilor, termenul de incercare este compus din durata pedepsei inchisorii, la care se mai adauga un interval de timp , stabilit de instanta, care poate fi intre 6 luni si 2 ani. Dec i nu mai este ca la persoanele majore, adica termenul de 2 ani adaugat pedepsei , ci unul care poate varia intre 6 luni si 2 ani, ceea ce inseamna ca termenul care se adauga pedepsei poate fi chiar si 2 ani, ca in cazul majorilor. Daca insa pedeapsa este doar amenda, termenul de incercare este doar de 6 luni.
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2009
ContSters47264, utilizator
Multumesc inca o data pentru raspunsuri! Se pare insa ca am o problema in a ma exprima corespunzator si creez confuzii! Pentru a intelege mai bine ce anume ma intereseaza dau un exemplu ipotetic: Un minor savarseste un LCM (art 183 Cp) care este pedepsit cu inchisoare de la 5 la 15 ani. Daca suspendarea conditionata se ia in functie de pedeapsa pentru infractiunea consumata inseamna ca minorul nu poate beneficia de ea, dar daca se ia in considerare in functie de reducerea minimului si maximului atunci poate beneficia de suspendare! Am dat acest exemplu ipotetic, fara sa iau in considerare eventualele imprejurai si stari care ar putea influenta individualizarea pedepsei( circumstante atenuante, agravante, etc)
Sper ca m-am facut inteles acum si imi cer scuze pentru eventualele neplaceri pe care le-am creat.

Alte discuții în legătură

Pedeapsa maxima pentru tentativa de omor crf crf pedeapsa maxima pentru tentativa de omor,distrugere de bunuri prin incendiere si violare de domiciliu (vezi toată discuția)
Tentativa de furt GeaMbo GeaMbo Cum se pedepseste o tentativa de furt daca doi minori vroiau sa fure 2 stergatoare la o masina si iau prins niste locatari dintrun bloc si au chemat politia au ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept DumitruConstantin DumitruConstantin Am fost condamnat in iunie 2009 la pedeapsa de 2 ani si jumatate cu suspendare. Cand intervine reabilitarea? (vezi toată discuția)