Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt kaufland
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt kaufland

Bună, sunt cetățean al Republicii Moldova, student în România, am am fost prin cum am furat din kaufland o mini boxă in voaloare de 70 roni, am fost la poliție, am declarat ce s a întîmplat, mă puteți ajuta? care sunt consecințele? ce pot face ca să nu risc dosar penal?
Aveti deja dosar penal.
Este posibil sa nu fiti trimis in judecata si sa se dispuna de procuror o solutie de renuntare la up.
Da, daca prejudiciul este recuperat nu veti fi trimis in judecata si nu veti avea cazier.
Conteaza si faptul ca sunteti student.
Buna seara!

Poate va da renuntarea la urmarirea penala....datorita sumei prea mici. Daca nu, incercati sa faceti un acord de recunoastere a vinovatiei....si cereti amanarea aplicarii pedepsei.

Cu stima.
Ce parere aveti daca conving administratia kaufland sa retraga plangerea? O sa ma ajute cu ceva ? Va multumesc frumos pentru ajutor.
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, daca prejudiciul este recuperat nu veti fi trimis in judecata si nu veti avea cazier.
Conteaza si faptul ca sunteti student.

Raman cu amenda in asa caz?
Sau ce se intimpla?