avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de neconcurenta - URGENT!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de neconcurenta - URGENT!!!

Buna ziua stimati juristi / avocati !!! Poate ma ajutati intr-o problema. Cum e cu aceasta clauza de neconcurenta? Am tot citit si rascitit art.21 din CMuncii, dar nu-mi e clar deloc...aceasta clauza o introduc in cuprinsul CIM, dar de platit cand o platesc? Daca eu am introdus aceasta clauza, prin care ii interzic practic salariatului ca atat cat lucreaza la mine, plus inca 2 ani, sa nu se angajeze/sau sa infiinteze firma pe acelasi profil sau profil concurent, indemnizatia nu i-o dau lunar si cat e la mine? Daca pleaca, pe ce baza scad din contabilitate suma pe care i-o dau? Pe de alta parte, in alin.2 art.21 se precizeaza: " clauza de neconcurenta isi produce efectele numai daca in cuprinsul CIM sunt prevazute concret....cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunare...." , iar apoi la alin.3 se precizeaza ca "indemniz de neconcurenta lunara, se negociaza si este de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimile 6 luni anterioare datei incetarii contractului..." Pai se bat cap in cap ... daca omul asta va sta la mine 7 ani de ex, de unde sa stiu eu ca la inceperea (incheierea) CIM, sa-i trec cuantumul indemnizatiei (calculata cfm alin.3)???? Iar chestia asta ca o stipulez in contract, dar tre' sa o platesc dupa incetarea contr.nu o pricep deloc ! Please help !!! Merci frumos!
Cel mai recent răspuns: florro2002 , utilizator 09:20, 3 Martie 2006
hai sa simplificam un pic lucruruile: introduci clauza de neconcurenta asa cum este prevazuta in codul muncii si vezi ca in cuprinsul CIM la lit. J pct. 2 Alte elemente constitutive ai stipulata indemnizatia unde treci cuantumul ei(de ex. : 50% din salariu de baza) si pe care o platesti salariatului lunar.
Codul muncii: "... sa fie obligat ca DUPA INCETAREA ctr.sa nu presteze..... in schimbul unei indemn.pe care angajatorul se obliga sa o plateasca PE TOATA PERIOADA DE NECONCURENTA" - deci e clar ca dupa incetarea CIM.
Cuantumul: Codul muncii:"cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni antetioare incetarii CIM sau, in cazul in care durata CIM a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare cuvenite pe durata contractului". Tot Codul, la alineat 4 al art.21: "indemnizatia.. reprez.o cheltuiala efectuata de angajator, este deductibila la calculul profitului impozabil si se impoziteaza la persoana vizica beneficiara, potrivit legii".

" chestia asta ca o stipulez in contract, dar tre' sa o platesc dupa incetarea contr.nu o pricep "
Este o clauza sub termen suspensiv. Ea devine aplicabila numai daca si numai atunci cand inceteaza CIM. In acel moment vei sti si cat a lucrat la tine - 7 ani sau 5 luni - pt a face calculul. In CIM prevezi numai cuantului - 50% sau 90% etc, iar nu valoarea in lei.
Multumesc frumos de raspunsuri! Vad ca si printre voi sunt pareri contrare!! Totusi cred ca florro are dreptate cu clauza suspensiva...deci ca sa fac un rezumat...la mom incheierii CIM, ii introduc aceasta clauza la alin.L) lit.e) Alte clauze, insa eu zic ca ar fi bine ca tot in cuprinsul acestei lit.sa introduc si cuantumul indemniz (pe art.voi scrie activ ce-i sunt interzise, aria geografica, terii precum si cuantumul acesta). Cand ii voi calcula salariul lunar, nu voi plati nimic in afara sal lui de baza, iar la sfarsitul contractului, timp de 2 ani, ii voi plati o suma in cuantum de 50% din val sal pe ultimile 6 luni. Am priceput bine?
Perfect. Acopera-te si prin prevederea de sanctiuni in cazul cand (ex)salariatul nu va respecta clauza in aia 2 ani: returnare sume platite, daune pt prejuridicul cauzat societatii prin prestarea activitatilor concurentiale interzise.. Scces!

Alte discuții în legătură

Clauza ne-recrutare angajati ghe48 ghe48 Poate o companie X introduce in contractul de munca o clauza prin care un angajat, timp de 2 ani DUPA intreruperea contractului de munca, nu poate ... (vezi toată discuția)
Clauze contract munca toy_story toy_story Buna seara, In cazul in care in cadrul unui CIM sunt inserate clauzele de confidentialitate si nonconcurenta, acesteau au efect juridic daca nu sunt ... (vezi toată discuția)
Clauza abuziva cm NELYA69 NELYA69 Buna ziua! Lucrez la o firma de curierat. In contractul de munca este pusa o clauza ca daca demisionez in termen de 5 ani nu ma pot angaja la o alta firma ... (vezi toată discuția)