avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intrebare despre LEGEA Nr. 211 din 15 noiembrie 2011 ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intrebare despre LEGEA Nr. 211 din 15 noiembrie 2011 privind gestionarea deseurilor

La Articolul 22, aceasta lege spune ca

ART. 22
(1) Producătorul de deşeuri sau, după caz, orice deţinător de deşeuri are obligaţia de a efectua operaţiunile de
tratare în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) - (3) şi art. 20 sau de a transfera aceste operaţiuni unui operator
economic autorizat care desfăşoară activităţi de tratare a deşeurilor sau unui operator public ori privat de colectare a
deşeurilor în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) - (3) şi art. 20.
(2) Operatorii economici autorizaţi din punct de vedere al protecţiei mediului pentru efectuarea operaţiunilor de
colectare şi transport au obligaţia să transporte deşeurile numai la instalaţii autorizate pentru efectuarea operaţiunilor
de tratare.
(3) Deţinătorii/Producătorii de deşeuri persoane juridice, comercianţii, precum şi operatorii economici prevăzuţi
la alin. (2) au obligaţia să desemneze o persoană din rândul angajaţilor proprii care să urmărească şi să asigure
îndeplinirea obligaţiilor prevăzute de prezenta lege sau să delege această obligaţie unei terţe persoane.
(4) Persoanele desemnate, prevăzute la alin. (3), trebuie să fie instruite în domeniul gestiunii deşeurilor, inclusiv a
deşeurilor periculoase, ca urmare a absolvirii unor cursuri de specialitate

Intrebarea mea este daca am o firma mica cu sediul social intr-un apartament, fara alt punct de lucru, iar singurele deseuri rezultate din activitate sunt niste hartii (plicuri, contracte etc), in cantitate foarte mica, se considera ca sunt detinator de deseuri si cineva de la firma ar trebui sa urmeze acel curs mentionat in lege? Am vazut ca amenzile trecute in lege sunt foarte mari si voiam sa inteleg mai exact cui i se aplica legea. Va multumesc frumos.
Ultima modificare: Duminică, 28 Ianuarie 2018
Andreea_D_C, utilizator

Alte discuții în legătură

Legea 211/2011 privind regimul deseurilor cornelicamia cornelicamia firma la care lucrez are un contract cu o firma autorizata de colectare deseuri,mai este nevoie desemnarea unei persoane din cadrul firmei(ca urmare a ... (vezi toată discuția)
Legea 211/2011 negrila negrila Ma poate ajuta cineva cu un model de decizie numire persoana responsabila cu deseurile? Nu stiu cum sa intocmesc un astfel de act, si nici cum se numeste ... (vezi toată discuția)
Vanzare componente metalice jacquelline jacquelline Buna ziua! Am urmatoarea speta: o societate A cumpara componente metalice pe care le prelucreaza si le valorifica ulterior sub forma de fier vechi unui ... (vezi toată discuția)