Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... sunt sanse de a castiga un proces impotriva fiscului?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

sunt sanse de a castiga un proces impotriva fiscului?

Buna seara! Pe scurt:
- un SRL inceteaza activitatea in 2001 din cauza decesului unuia dintre cei 2 asociati
- in 2004 este dizolvat din oficiu
- in 2017 este radiat din oficiu
Singurul administrator ramas primeste notificare de la fisc ca SRL-ul are restante fiscale totale de 10000 lei, din care 1700 debite si 8300 accesorii si sa se prezinte pentru audiere.
Fiscul sustine ca a trimis mai multe notificari pe adresa sediului social si una in 2015 pe adresa administratorului cu confirmare de primire, dar nu a fost gasit si a fost returnata + ca datoriile firmei apar si pe site-ul ANAF si se putea veriifica daca exista datorii. Asa e, doar ca pe site-ul MF chiar nu apare pe lista persoanelor juridice cu restante fiscale si notificarile nu au ajuns la administrator. Ei au zis ca lor le apare „pe calculator”, dar nu-i intereseaza daca celor din exteriorul retelei ANAF nu le apare o firma pe lista datornicilor. Ok, au zis ca un eventual proces impotriva lor e pierdut.
Cu ajutorul unui avocat poate fi castigat un proces impotriva fiscului pentru ca: societatea nu apare pe site-ul MF la restantieri, administratorul nu a fost in posesia notificarilor si au trecut 16 ani in care daca chiar doreau ar fi putut notifica administratorul si pe adresa de domiciliu si societatea e deja radiata (nu aveau habar de radierea societatii, desi in lege scrie ca este anuntat ANAFul )?
Cu respect, va multumesc
vladsav, utilizator
Ideea este ca starea in care a ajuns societatea sa nu fie generata de activitatea administratorului si acesta sa nu fi obtinut beneficii personale care sa fi putut genera o eventuala insolventa a societatii.

Raspunzand la intrebare, apreciez ca exista sanse.