Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DOSAR PENAL
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DOSAR PENAL

Buna ziua,
Am un dosar penal in urma conduceri cu permisul suspendat, dar politistul de caz a facut propunere pentru neinceperea urmariri penale si procurorul a acceptat. ca am fost eu si m-am interesat si mi-a spus sa astept ca imi vine raspuns prin posta, dar am asteptat si nu a venit, as vrea sa stiu cat dureaza pana imi da solutia.
trandafir2, moderator
Dureaza destul, in functie de incarcatura de lucru a organului judiciar. Cat timp a trecut de la constatarea savarsirii faptei penale?
4 luni
Probabil va referiti la o solutie de renuntare la urmarire penala.
Conf. dispozitiilor c.p.p., in termen de cel mult 15 zile de la primirea dosarului trimis de organul de cercetare penală, procurorul procedează la verificarea lucrărilor urmăririi penale şi se pronunţă asupra acestora.
In fapt, acest termen nu se prea respecta, asa ca aveti rabdare.
Oricum, ordonanta de RUP vi se comunica si se trimite spre confirmare judecatorului de camera preliminara, urmand ca dvs sa fiti citat de catre instanta.

daca am neinceperea urmariri penale ma cheama in instanta pentru judecare ?
Nu exista acesta institutie de care faceti dvs vorbire, solutiile de neurmarire si netrimitere in judecata, sunt clasarea sau renuntarea la urmarire penala.