Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plângere împotriva medicului de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plângere împotriva medicului de familie

Unde pot depune plângere împotriva medicului de familie cu un comp lipsit de resp fata de pacientii cu urgnete si sarcina cu avort spontan. ( si-a blocat telefonul sa nu fie găsită în timpul programului )
Am mers la cabinet unde i-am zis ca am urgență și am nevoie de .medical am avort spontan cu sângerare si durere.
M-a sat afara din cabinet sa stau la coada dupa pacienții care aveau flori in mana.
Doctorita de familie a țipat la mine dupa ce i-am zis ca voi renunta la ea ca medic de familie și ca nu o voi mai deranja.....daca închide telu in timpul programului si daca ptr dansa o gravidă si o urgență nu au prioritate in fata pacienților cu flori.
Doamna doctor de familie isi Inchide telefonul în timpul programului de lucru ca sa nu poti sa iti faci programare (nu are chef de lucru in timpul programului de lucru).
A țipat la mine si m-a amenințat că o sa sune la psihiatrie și a refuzat să îmi dea medical dupa ce am asteptat la coada cu dureri si sângerare.
A refuzat să îmi dea un concediu medical ...doamna dr de familie .....un comp plin de batjocura si lipsa de respect fata de mine ,pacient care o platesc lunar si cand am o urgenta ma trateaza ca pe un animal.
Aceasta doctorita din Moldova de peste Prut calcă în picioare dreptul meu de a primi servicii medicale in situatii de urgenta. Trebuie sesizat acest abuz în serviciu al medicului de familie deoarece trebuie sa fim respectați toti pacienții plătitori de c.a.s.s cu atât mai mult dacă e o situați e urgenta. Nu are nimeni dreptul să mă trateze intr-o sitiatie de urgenta ai nici ca doctorul meu de familie sa refuze sa imi dea medical când am dureri si sângerare de la avort spontan.
Manuela Rășină, administrator
Puteti depune sesizare la Colegiul medicilor din judetul dvs. si la Casa judeteana de asigurari de sanatate cu care doctorul respectiv are incheiat contract de prestari servicii. Sesizarea se poate depune prin posta cu confirmare de primire sau la registratura, cu nr. de inregistrare/ data. Anexati cocumente certe care sa va sustina punctul de vedere.
Am editat numele doctorului din comentariul dvs. Raspundem doar la problema in discutie fara a incrimina persoane. Nu avem dovezi, nu putem da decizii si nu ne permitem sa aducem in discutie numele unor persoane.

Adriana0780 a scris:

....
Aceasta doctorita din Moldova de peste Prut ....

Sunteti din Republica Moldova?
Cornel Vasile, Consilier juridic
si daca reclamatia nu poate fii insotita de acte ? de ex eu vreau sa-mi reclam medicul de familie , pt ca dupa primirea testului pozitiv de covid , aceasta nu mi-a acordat nici o asistenta medicala , nu mi-a emis nici un tartament , nu mi-a comunicat ijnformatiile necesare in vederea obtinerii concediului medical , respectiv acea decizie de care habar n-am avut - ma puteti ajuta va rog ?

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti depune sesizare la Colegiul medicilor din judetul dvs. si la Casa judeteana de asigurari de sanatate cu care doctorul respectiv are incheiat contract de prestari servicii. Sesizarea se poate depune prin posta cu confirmare de primire sau la registratura, cu nr. de inregistrare/ data. Anexati cocumente certe care sa va sustina punctul de vedere.
Am editat numele doctorului din comentariul dvs. Raspundem doar la problema in discutie fara a incrimina persoane. Nu avem dovezi, nu putem da decizii si nu ne permitem sa aducem in discutie numele unor persoane.

Fara probe, reclamatia dvs. nu poate avea sorti de izbanda. Nu este in sarcina medicului de familie sa va informeze cu prevederi legislative (referitor la obtinere concediu medical, decizie, etc.).
Nu mai postati in discutii vechi pentru a nu obliga pe cei care doresc sa comenteze, sa reciteasca tot ceea ce s-a scris. Cand doriti sa comentati dati clik pe butonul "raspunde" pentru a nu mai aparea mesaje deja scrise.
Doctora mea de familie nu mi-a acordat nici un fel de asistenta medica pe perioada izolării după rezultatul pozitiv al testului covid , nu mi-aprescris nici un tratament , nu mi-a verificat starea niciodată . Vreți sa Spune-ți ca o asemenea reclamație nu ar avea nici un efect ? Cât despre informarea legislativă privind obținerea concediului medical pt cazul meu , tine de etica profesională ... dacă îți vrei pacienții bucuroși de serviciile tale ca medic