Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Corupere de minori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Corupere de minori

Am o relatie stabila cu un baiat de 16 ani, de vreo 7 luni, (eu fiind tot baiat,20 de ani), ne intelegem foarte bine si toate au fost la locul lor pana au aflat parintii lor de noi. Se considera coruptie de minori? parintii lui au ce sa-mi faca legal ? Mentionez ca tot ce este intre noi e de comun acord si el este foarte matur psihic si social pentru varsta lui:)

Si as mai vrea sa va intreb ce drepturi de a alege unde vrea sa locuiasca are el din moment ce parintii lui il trateaza oribil acum?
normal pana la 18 ani au tutela parintii. daca baiatul nu face plangere nu exista corupere de minori.
Art. 219 Coruperea sexuală a minorilor

(1) Comiterea de către un major împreună cu un minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, a unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 218, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Insa art 218 spune:

Fapta prevăzută în alin. (1) comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, de către o persoană care a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:

1. minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
2. minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
3. fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
ContSters87904, utilizator
Atentie marita la varsta,ati precizat ca prietenul de viata are numai 16 ani !
Pana la 18 ani respectivul,legal se afla in ingrijirea si educatia parintilor
Aspectul ca parintii acestuia il trateaza oribil ,poate sa fie o impresie subiectiva a dvs ,sau chiar poate sa reprezinte realitatea,in raport de manifestarile anormale si greu de admis din partea fiului acestora.
Referitor la aspectul ca
este foarte matur psihic si social pentru varsta lui
,parerea este strict a dvs,care avand in vedere atasamentul care il manifestati ,si varsta ,nu puteti detine o experienta vasta ,sau care sa va poata permite a realiza clasificari general valabile.

Numai infractiunea de seductie poate exista , daca au exista promisiuni de casatoriei , neindeplinite.
Insa , in cazul acestei infractiuni , impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Stati linistit , nu ne putem raporta la nicio alta infractiune cu privire la viata sexuala.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Ioana, aici avem o poveste intre 2 baieti. Asa incat, chiar si cu promisiuni de casatorie, nu poate fi incidenta seductia, casatoria intre persoane de sex diferit nefiind legiferata la noi ;) .
Daca este o relatie de comun acord, fara constrangere , daca minorul are peste 15 ani, nu i s-a u oferit daruri si nu s-au produs urmari negative , nu prea se poate interveni din punct de vedere legal.
Exact, sunt 2 tineri de acelasi sex si nu poate exista infractiunea de seductie.
Nu zic ca nu pot fi facute plangeri penale ca sa va sperie dar nu o sa stea nici o plangere in picioare.
Adica, nu savarsiti nici o infractiune.