Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de risc naternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de risc naternal

Cat trebuie sa iau indemnizatie pt concediu de risc maternal daca pe ultimele 6 luni media bruta a salariilor este 10.481. Totalul zilelor lucratoare este de 111 si concediu medical este de 12 zile.as dori sa stiu cat trebuie sa iau pe luna ianuarie 2018.Totalul veniturilor este calculat pe anul 2017.
Buna ziua,

Concediul şi indemnizaţia de risc maternal se calculeaza astfel:
Media zilnica este de 10.481/numarul de zile de stagiu din ultimele 6 luni anterioare lunii ianuarie = 125 zile, nu 111 zile = 83,85 lei/zi.
Indemnizatia zilnica de concediu de risc maternal = 83,85 lei x procentul de plata de 75% = 62,88 lei.
Cunatumul concediului = 62,88 lei x 12 zile de concediu medical = 754,63 lei = 755 lei.
Multumesc.In cazul in care imi iau concediu toata luna februarie se vor calcula zilele lucratoare cu 62.88?adica 20×62.88?
Da. 62,88 x 20 =1258 lei
Va multumesc!
Buna ziua! As dori sa stiu daca din suma 1258 se mai impoziteaza ceva.Multumesc!