Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 192/2015

Sunt un beneficiar al L.192/2015. si desi a fost emisa si HG pt. aplicarea acesteia nu s-a intimplat nimic. Intrebarea mea este daca se stie ce se(s-a) i timplat si daca se mai aplica aceasta lege.
Legea nu este abrogata. Posibil ca dvs. sa nu fiti beneficiar al acestei legi in conditiile in care deja ati primit punctaj pentru grupa de munca conform prevederilor OG nr. 100/ 2010
Legea nr.192/2015 se referă la creşterea punctajelor anuale realizate de pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 ianuarie 2011, care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupa I şi/sau grupa a II-a de muncă potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite şi/sau condiţii speciale în aceste perioade, după cum urmează:

a) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupa I de muncă sau în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale;

b) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupa a II-a de muncă sau în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite.

De această majorare beneficiază doar pensionarii ale căror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 şi care, conform prevederilor legale în vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform dispozițiilor anterioare care au acordat astfel de majorări, respectiv: OUG nr.100/2008, Legea nr. 218/2008, art. 78^2 din Legea nr. 19/2000, art. 169 din Legea nr.263/2010, precum şi de majorarea punctajului pentru perioadele realizate în condiţii speciale după data de 1 aprilie 2001.
[ link extern ]
Am fost in audienta la CJP Mures de care apartin si mi s-a confirmat ca sunt eligibil pt. L.192 si mi s-a motivat intiraiierea recalcularii pensiei fiindca nu s-a actualizat softul pt. aceasta recalculare, care soft se face de firmr ce nu apartin de CNPP. As fi curios daca i s-a recalculat cuiva pensia conform acestei legi.
Va maltumesc.
Probabil in momentul in care softul este gata, atunci se va procesa si dosarul dvs.
In alte zone au aparut demult deciziile.
Sunteti sigur ca daca intrati in aceasta recalculare, va creste si cuantumul pensiei ?
Va dau exemplu de "majorare":

[ link extern ]

Si eu intru in aceasta recalculare.
"Majorarea" punctajului mediu anual in cazul meu este de la 2,49288 la <2,07178
Adica -421 de lei.