Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cât durează percheziția informatică a unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cât durează percheziția informatică a unui telefon, și în ce constă mai exact?

Buna ziua. Cat dureaza perchezitia informatica a unui telefon si in ce consta mai exact? Va multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
In ce consta: copierea tuturor datelor de pe telefon (inclusiv a celor sterse, daca mai exista urme) spre pastrare, plus analizarea ulterioara a acestor date (cu decriptare, daca e nevoie).

Cu un echipament performant, daca nu e coada de asteptare, copierea datelor s-ar putea rezolva intr-o singura zi lucratoare, insa analiza datelor poate dura.

De ex. pozele de pornografie infantila obtinute de pe internet sunt identificate rapid pe baza de semnaturi. Doar cele "originale" trebuie analizate prin a fi afisate si examinate de specialisti.
Buna seara si multumesc pentru raspuns. Sunt citata ca martor si nu stiam exact cat ma invoiesc de la servici. Si dupa perchezitia informatica trebuie dat o declaratie nu ? Nu este vorba de pornografie.este vorba de niste mesaje sau apeluri de pe telefon.
Multumesc anticipat.
trandafir2, moderator
Pentru perchezitie informatica nu se cere "aduceti vineri telefonul la Politie", ci de obicei vine potera si-l ia. Plus ca din moment ce astfel de date se pot falsifica, ele conteaza drept probe valide doar daca se coroboreaza cu logurile providerului de telefonie mobila.
Telefonul s-a luat la perchezitia domiciliara. Si acum ma chemat la Perchezitia informatica si nu stiam exact in ce consta. Va multumesc.
trandafir2, moderator
Conform textelor de lege percheziția în sistem informatic sau a unui suport de stocare a datelor informatice se efectuează de un specialist care funcționează în cadrul organelor judiciare sau din afara acestora, în prezența procurorului sau a organului de cercetare penală, în prezența suspectului ori a inculpatului, si totodata, persoanei percheziționate i se va permite să fie asistată ori reprezentată de o persoană de încredere.