Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat un apartament în rate cu un an înainte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat un apartament în rate cu un an înainte de căsătorie. Soțul are vreun drept asupra lui în caz de partaj?

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: am cumparat un apartament cu imprumut de la banca,ratele eu le achit, dar dupa un an m-am casatorit. Sotul are vreun drept asupra apartamentul achizitionat inaintea casatoriei???
Va multumesc anticipat!

Manuela Rășină, administrator
imobilul este bun propriu al dvs. Sotul ar putea avea un drept de creanta impotriva dvs pentru contributia proprie la plata ratelor in cazul unui partaj
Buna ziua,
Sotul, in caz de divort, va avea un drept de creanta asupra bunului doar pentru 1/2 (teoretic fiecare contribuie cu 50% din valoarea ratelor) din suma achitata in perioada casatoriei.
In caz de deces al dumneavoastra inaintea lui atunci are anumite cote de mostenire in functie de clasele de mostenitori cu care vine in concurs.
Multumesc mult pt raspuns!!!Dar ar putea avea drept chiar daca de pe cardul meu se retine rata??
Pai da, ca salariile sunt bunuri comune in timpul casatoriei, iar dvs duceti mai putin acasa ca venit din pricina ratei.
Va multumesc din suflet ! Duminica frumoasa-n continuare si-o saptamana minunata!!!
TEODORA MARTIS, utilizator