avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua,
As dori sa stiu daca se mai plateste pensie alimentara pana la 26 de ani daca copilul a absolvit facultatea si masterul la vasta de 24 de ani. In cazul in care s-a angajat cum pot afla?
Cel mai recent răspuns: ligia_carmen , utilizator 16:11, 13 Martie 2018
Obligația de întreținere se plătește regulat copilului minor până face majoratul, iar după 18 ani numai excepțional și condiționat de continuarea studiilor.
Dacă la 24 de ani a absolvit forma de învățământ, a ieșit din dreptul de a mai beneficia excepțional de pensie pentru întreținere.
Dar daca se mai inscrie la a doua facultate?
Daca se inscrie la a doua facultate in intervalul de varsta 24-26 ani mai beneficiaza de pensie alimentara?
Daca se inscrie la a doua facultate in intervalul de varsta 24-26 ani mai beneficiaza de pensie alimentara?
Daca se inscrie la a doua facultate in intervalul de varsta 24-26 ani mai beneficiaza de pensie alimentara?

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara dupa 18 ani se plateste catre mama sau copil? geologicon geologicon Conform unei hotarari judecatoresti pensia alimentara se plateste intr-un cont. Pana la 18 ani contul este aferent mamei copilului. Dupa 18 ani se poate plati ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere copil major  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Fiul meu are 19 ani si anul acesta da bacalaureatul.Daca ia bac-ul si merge mai departe la o facultate voi continua sa-i platesc pensie de intretinere pana la ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara asivst asivst Buna ziua, As dori sa stiu in ce conditii se acorda/ se plateste pensia alimentara pana la varsta de 26 de ani. Daca copilul a terminat o forma de ... (vezi toată discuția)