Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua,
As dori sa stiu daca se mai plateste pensie alimentara pana la 26 de ani daca copilul a absolvit facultatea si masterul la vasta de 24 de ani. In cazul in care s-a angajat cum pot afla?
Obligația de întreținere se plătește regulat copilului minor până face majoratul, iar după 18 ani numai excepțional și condiționat de continuarea studiilor.
Dacă la 24 de ani a absolvit forma de învățământ, a ieșit din dreptul de a mai beneficia excepțional de pensie pentru întreținere.
Dar daca se mai inscrie la a doua facultate?
Daca se inscrie la a doua facultate in intervalul de varsta 24-26 ani mai beneficiaza de pensie alimentara?