Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... confirmare renuntare la urmarirea penala la camera ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

confirmare renuntare la urmarirea penala la camera preliminara

Sperand ca intrebarea poate interesa si alti oameni, as vrea sa-mi spuneti
care credeti ca este cea mai buna cale de prezentare in fata judecatorului de
camera preliminara pentru confirmarea unei ordonante a procuraturii de renuntare
la urmarirea penala. Stiu ca legea spune ca apararea e obligatorie in anumite
cazuri, de exemplu cand pedeapsa pentru infractiunea in cauza poate depasi 5 ani
(aliniatul c, art 90, legea 135/2000). Dar am un caz mai simplu (pot primi maxim
un an si jumatate). Vad 4 variante:

1) Merg singur si spun doar ca sunt de acord.
2) Merg impreunva cu un avocat si spunem ca suntem de acord.
3) Las doar avocatul sa mearga (stau intr-un oras destul de departe).
4) Las sa se judece in lipsa.

Atitudinea (1) mi se pare cumva mai naturala, intrucat (2) ar lasa cumva
impresia ca e nevoie sa analizez situatia pe toate partile cu un avocat, ca si in
cazurile mai complexe asociate unei pedepse maxime de mai mult de 5 ani.
daniel.francu, utilizator
Angajati avocat si va prezentati impreuna cu el la instanta.
Daca cererea parchetului se respinge, dosarul se restituie si aproape sigur veti fi trimis in judecata.
Si eu sunt de aceeasi parere.
Nu trebuie să riscati deloc.
Sunt destui care au ajuns sa fie condamnati dupa ce s-a respins de judecator confirmarea renunțării la urmărirea penală.
Nu va riscati inutil libertatea sau/si cazierul...

Rolul avocatului este sa va apere în caz de probleme si singur nici nu o sa intelegeti despre ce este vorba...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sau ma cheamă direct la instanță?

balannn a scris:

Buna seara am comiso si as vrea sa stiu in ce problema ma aflu alcool 1.45 la mie art 336 si mi trimes rechizitoriul ar putea din camera preliminară sa ma condamne fara a mai fi trimes in judecata? Va mulțumesc!

Daca dosarul se afla in camera preliminara , ati fost trimis deja in judecata.
Dupa ce se termina aceasta procedura, veti fi citat la fond pentru judecarea cauzei, incercati sa va asigurati apararea, pareti confuz.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Va mulțumesc pentru răspuns.va cer scuze ca nu cunosc procedurile doar ca vreau sa stiu daca ma cheamă in fata instanței si daca da instanța poate sa sa ma condamne cu amânare sau îmi da cu suspendare condiționată. Sa stiu daca îmi iau adio dela permis.
balannn, utilizator