Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul punctaj pentru grupa 1 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul punctaj pentru grupa 1 de munca

Am 23 de ani,3 luni si 22 de zile la grupa 1 de munca. Ce punctaj se cuvine pentru aceasta vechime ? Cum se calculeaza ?
Precizati:
Sexul, luna si anul nasterii
In ce domeniu ati lucrat
Daca mai aveti si alt stagiu de cotizare

avocatpolitai a scris:

Am 23 de ani,3 luni si 22 de zile la grupa 1 de munca. Ce punctaj se cuvine pentru aceasta vechime ? Cum se calculeaza ?Sunt nascut in 30.07.1955 ,am inceput sa lucrez din 01.08. 1974 pina 01.04 2009 la CFR, Depoul Adjud la reparatii material rulant, din 1992 decembrie si pina in 01.04.2009 am lucrat ca maistru iar din 01. 12. 2013 pina in 01. 12.2017 am mai lucrat cu norma intreaga contribuind la fondul de pensii tot ca maistru la CUP Focsani ,sex masculin.

Limita de varsta la 54 ani si 6 luni.
65-11 si 6 luni = 54 ani si 6 luni
Trebuia sa continuati discutia unde ati inceput-o.

Legea 263/2010

(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

Carp Mircea a scris:

Trebuia sa continuati discutia unde ati inceput-o.

Legea 263/2010

(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

Dupa calculatorul de pe saitul www.lapensie.com am obtinut un punctaj de 64,59673 fata de 42,32144 care e pe decizia de pensionare si nu am mai adaugat inca 4 ani la care am lucrat dupa pensionare contribuind la fondul de pensii. Ce pot face in continuare ?.Va multumesc pentru ajutor