Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Examen grad functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Examen grad functionar public

Un functionar public poate participa la examen de promovare in gradul superior,daca a fost sanctionat cu mustrare scrisă dar a solicitat in tribunal,secția contencios administrativ,anularea deciziei de sanctionare emisă de instituția publică unde lucreaza?decizia de sanctionare nu sa suspenda de drept pana cand se da decizie definitivă si irevocabilă de catre instanta?
Decizia de sanctionare nu se suspenda de drept daca nu se cere tot principale aceeasi actiune prin care ati contestat-o. Cititi - LEGEA nr. 188/1999 și H.G. nr. 1344/2007 privind normele de organizare și funcționare a comisiilor de disciplină
Nu poate participa la concursul de promovare .. Pentru a participa la concursul sau examenul de promovare în gradul profesional imediat superior celui deținut, funcționarul public trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:
a) să aibă cel puțin 3 ani vechime în gradul profesional al funcției publice din care promovează;
b) abrogată;
c) să fi obținut cel puțin calificativul "bine" la evaluarea anuală a performanțelor individuale în ultimii 2 ani calendaristici;
d) să nu aibă în cazierul administrativ o sancțiune disciplinară neradiată în condițiile prezentei legi.
Multumesc ptr raspuns.S_a cerut si suspendarea si anularea deciziei de sanctionare.sa depus la institutia publică si certificat de grefa eliberată de tribunal din care reiese ca s_a depus contestația si ca dosarul se afla pe rol.
Multumesc ptr.răspuns.Pe data de 05.04.2018 a fost procesul pentru suspendarea deciziei de sanctionare,actiune care a fost respinsă ca neîntemeiate.Pe care de 24.04.2018 va fi procesul pe fond pentru anularea deciziei de sanctionare a funcționarului public.Intrebarea pe care a_si dori sa vi_o adresez este daca funcționarul public respectiv poate participa la examenul de promovare in gradul profesional superior organizat in luna MAI de catre institutia publică respectivă,chiar daca instanta nu da un raspuns pana la data organizații respectivului examen.Va multumesc.

Cab.av. IRINA BUDA a scris:

Decizia de sanctionare nu se suspenda de drept daca nu se cere tot principale aceeasi actiune prin care ati contestat-o. Cititi - LEGEA nr. 188/1999 și H.G. nr. 1344/2007 privind normele de organizare și funcționare a comisiilor de disciplină

Multumesc ptr.răspuns.Pe data de 05.04.2018 a fost procesul pentru suspendarea deciziei de sanctionare,actiune care a fost respinsă ca neintemeiata.Pe data de 24.04.2018 va fi procesul pe fond pentru anularea deciziei de sanctionare a funcționarului public.Intrebarea pe care a_si dori sa vi_o adresez este daca funcționarul public respectiv poate participa la examenul de promovare in gradul profesional superior organizat in luna MAI de catre institutia publică respectivă,chiar daca instanta nu da un raspuns pana la data organizarii respectivului examen.Va multumesc.

Cab.av. IRINA BUDA a scris:

Decizia de sanctionare nu se suspenda de drept daca nu se cere tot principale aceeasi actiune prin care ati contestat-o. Cititi - LEGEA nr. 188/1999 și H.G. nr. 1344/2007 privind normele de organizare și funcționare a comisiilor de disciplină

marius-costin, utilizator