Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data aditional CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data aditional CIM

Buna ziua! Ce data ar trebui sa aiba un aditional modificare salariu incepand cu data de 01.04.2018? Stiu ca dupa HG 905 se transmite in revisal in 20 de zile lucratoare de la data producerii modificarii dar m-am incurcat la data intocmirii. Poate fi cu 02.04.2018 sau trebuie neaparat intocmit cu data de martie? Multumesc!
31.03.2018 sau anterior acesteia.

Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) art.17 C.mun. in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!
Mai am o intrebare legat de aditionale. Aceasta modificare este valabila incepand cu 07.08.2017?
Stiu ca inainte se puteau incheia in termen de 20 zile lucratoare de la aparitia modificarii.
Intr-adevar, de la 07.08.2017 este in vigoare modificarea mentionata de mine.
Multumesc!Ma speriasem un pic pentru ca inainte de modificare am avut acte aditionale care produc efecte din 01. 07. 2017 si data incheierii aditional 03.07.2017. Este corect acel act aditional?