avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data aditional CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data aditional CIM

Buna ziua! Ce data ar trebui sa aiba un aditional modificare salariu incepand cu data de 01.04.2018? Stiu ca dupa HG 905 se transmite in revisal in 20 de zile lucratoare de la data producerii modificarii dar m-am incurcat la data intocmirii. Poate fi cu 02.04.2018 sau trebuie neaparat intocmit cu data de martie? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Bajinaru Ramona , utilizator 17:39, 15 Aprilie 2018
31.03.2018 sau anterior acesteia.

Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) art.17 C.mun. in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Aprilie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!
Mai am o intrebare legat de aditionale. Aceasta modificare este valabila incepand cu 07.08.2017?
Stiu ca inainte se puteau incheia in termen de 20 zile lucratoare de la aparitia modificarii.
Intr-adevar, de la 07.08.2017 este in vigoare modificarea mentionata de mine.
Multumesc!Ma speriasem un pic pentru ca inainte de modificare am avut acte aditionale care produc efecte din 01. 07. 2017 si data incheierii aditional 03.07.2017. Este corect acel act aditional?

Alte discuții în legătură

Modificare salariu din 01.01.2018 larisalaly larisalaly Buna ziua, Legat de modificarea salariului brut in contextul mutarii contributiilor de la S la A am inteles, avem timp pana pe 31 martie 2018 dar Daca am ... (vezi toată discuția)
Modificari in revisal Daliborka Daliborka Buna ziua Conform HOTĂRÂRE Nr. 905/2017 din 14 decembrie 2017, la art.4 alin.3 : \" Orice modificare a datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) se ... (vezi toată discuția)
Revisal claraalex claraalex Avad in vedere ca 01.04.2018 este duminica (zi nelucratoare)cand pot sa transmit in revisal prelungire contract si suspendari (concediu fara plata) cu data de ... (vezi toată discuția)