Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Libere si pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Libere si pontaj

Buna ziua! Sunt sofer profesionist lucrez pe comunitate 10 saptamani numai la bordul camionului dupa care 10 libere (2sapt) acasa unde ni se comunica caci aceste libere sunt din CO(concediu de odihna) iar daca stam mai mult din cauza ca nu au camioane disp.ne solicita cerere ptr zile fara plata contrar ne vor pune nemotivati...intrebarea mea e :la cate libere avem dreptul dupa aceasta perioada? Se poate considera liber timpul petrecut la punctul de lucru?atata timp cat eu am cardul in tahograf
A doua intrebare ar fi despre pontaj...lucrez in echipaj(2soferi) programul nostru de lucru ar fi de 21 ore cum prevede legea 561/2002 unde un sofer poate conduce 9 ore deci: cat timp conduce unul celalalt se afla la bordul camionului inregistrandui tahograful timp disponibil.asta inseamna ca timpul de lucru al unui sofer e de 18 ore zilnic urmat de un repaus de 9 ore..nu mai vb si de orele de noapte...intrebarea mea este...teoretic si practic se considera lucru (ore suplimentare atata timp cat nu ne aflam la repausul zilnic sau saptamanal?.
Asigurarea de viata daca esti detasat nu trebuie sa o suporte angajatorul?
george-neagu, moderator