avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Libere si pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Libere si pontaj

Buna ziua! Sunt sofer profesionist lucrez pe comunitate 10 saptamani numai la bordul camionului dupa care 10 libere (2sapt) acasa unde ni se comunica caci aceste libere sunt din CO(concediu de odihna) iar daca stam mai mult din cauza ca nu au camioane disp.ne solicita cerere ptr zile fara plata contrar ne vor pune nemotivati...intrebarea mea e :la cate libere avem dreptul dupa aceasta perioada? Se poate considera liber timpul petrecut la punctul de lucru?atata timp cat eu am cardul in tahograf
A doua intrebare ar fi despre pontaj...lucrez in echipaj(2soferi) programul nostru de lucru ar fi de 21 ore cum prevede legea 561/2002 unde un sofer poate conduce 9 ore deci: cat timp conduce unul celalalt se afla la bordul camionului inregistrandui tahograful timp disponibil.asta inseamna ca timpul de lucru al unui sofer e de 18 ore zilnic urmat de un repaus de 9 ore..nu mai vb si de orele de noapte...intrebarea mea este...teoretic si practic se considera lucru (ore suplimentare atata timp cat nu ne aflam la repausul zilnic sau saptamanal?.
Asigurarea de viata daca esti detasat nu trebuie sa o suporte angajatorul?
Ultima modificare: Marți, 17 Aprilie 2018
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Bună ziua! in cazul conducătorilor auto profesioniști, pictograma ... George7816 George7816 Bună ziua! In cazul conducătorilor auto profesioniști, pictograma ciocănele care reprezintă alte activități, folosită atunci când soferul încarcă ... (vezi toată discuția)
Descarcarile la 28 zile a cardului tahograf de sofer sunt documente contabile obligatorii ? sofertir1 sofertir1 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca, descarcarile cardului de sofer tir sunt obligatorii in contabilitate conform termenelor art. 24 si 25 din Legea ... (vezi toată discuția)
Norme a.e.t.r gabydutescu gabydutescu Buna ziua,lucrez ca sofer profesionist si conf normelor AETR pauza regulamentara la sfarsit de satamana ptr un sofer este de 45 ore repaus o sa lucrez in ... (vezi toată discuția)