Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Delapidare, proces penal. Pot obține amânarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Delapidare, proces penal. Pot obține amânarea aplicării pedepsei dacă am achitat prejudiciul la termenul dat de judecător?

Astazi am incheiat procesul pentru delapidare. Am achitat tot prejudiciul la termenul dat de judecator ! Si avocatul meu si avocatul partii civile au sustinut sa se tina cont de faptul ca am achitat tot la termen si sa se dea amanare . Este posibil ?? Inca nu am primit hotararea judecătorească
Manuela Rășină, administrator
Parca v-am mai raspuns la aceasta intrebare.
Mi s a dat amanare.. avocatul spunea doar sa mai aștept 10 zile ca poate parchetul sa faca contestatie , este posibil ?
Amanarea aplicarii pedepsei?
Da , si avocatul meu si avocatul partii civile au cerut asta ca am achitat totul la timp. Acum trebuie sa astept sa vad daca face parchetul apel
Legal, instanta nu putea dispune aceasta solutie. Nu se poate dispune amânarea aplicării pedepsei dacă pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este de 7 ani sau mai mare.
Parchetul ar avea motiv sa atace solutia, poate aveti noroc si nu ataca.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat