avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am o nelamurire....ma poate ajuta cineva ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am o nelamurire....ma poate ajuta cineva ?

Cand depui dosarul pentru pensia partial anticipata, de ce adeverinta cu sporuri conditii grele si conditii periculoase "nu valoreaza nici o ceapa degerata" chiar daca aceasta este eliberata pentru calcularea drepturilor de pensie ...doar nu a fost eliberata drept dovada la economia de hartie....
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:06, 26 Aprilie 2018
Pe ce va bazati aceasta afimatie ?
Pentru ce perioada a fost eliberata adeverinta ?
Ce asteptari aveati de la adeverinta ?
Adeverinta a fost eliberata o data cu lichidarea si cartea de munca, perioada este din 1991-2001, s-au dat aceste sporuri de conditii grele si conditii periculoase de munca, nu credeam ca pentru 40 de munca sa ai pensie de 770 iar un asistat social care nu a muncit nicaieri ia o pensie 650 lei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sporurile care intra in calcul pensiei sunt prevazute la art.165 din legea 263/2010
Multumesc foarte mult pentru ajutor dar va rog sa imi spuneti mai multe informatii despre pensia suplimentara, conform aceleiasi adeverinte " conform legii 3/1977, legea 49/1992,, societatea a calculat si virat la bugetul asigurarilor sociale de stat CAS si 2%, 3%, 5% contributia pentru pensia suplimentara"....Ce inseamna acest lucru si ce asteptari trebuie sa am....
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La punctajele realizate anterior datei 31/03/2001 se acorda punctaj suplimentar pentru contributia la pensia suplimentara potrivit art.168 (1) din legea 263/2010

Alte discuții în legătură

Calcul pensie -punctaj lunar coraliana coraliana X-(X-( Va rog sa-mi spuneti, la calculul pensiei , pentru stabilirea punctajului lunar care salarii se iau in calcul si la ce se raporteaza? De ex a ... (vezi toată discuția)
Nelamurire calcul punctaj pensie Iustin96 Iustin96 Cum se calculeaza punctajul de pensie pt perioada lucrata in \'90-2001? Raportat la salariul tarifar,la care se adauga sporurile cu caracter permanent, sau ... (vezi toată discuția)
Adeverinta pensie LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Daca este necesara, la dosarul de pensie, limita de varsta, adeverinta cu salariile brute realizate, care sunt diferite mult de salariile de baza inregistrate ... (vezi toată discuția)