Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am o nelamurire....ma poate ajuta cineva ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am o nelamurire....ma poate ajuta cineva ?

Cand depui dosarul pentru pensia partial anticipata, de ce adeverinta cu sporuri conditii grele si conditii periculoase "nu valoreaza nici o ceapa degerata" chiar daca aceasta este eliberata pentru calcularea drepturilor de pensie ...doar nu a fost eliberata drept dovada la economia de hartie....
Pe ce va bazati aceasta afimatie ?
Pentru ce perioada a fost eliberata adeverinta ?
Ce asteptari aveati de la adeverinta ?
Adeverinta a fost eliberata o data cu lichidarea si cartea de munca, perioada este din 1991-2001, s-au dat aceste sporuri de conditii grele si conditii periculoase de munca, nu credeam ca pentru 40 de munca sa ai pensie de 770 iar un asistat social care nu a muncit nicaieri ia o pensie 650 lei.
Sporurile care intra in calcul pensiei sunt prevazute la art.165 din legea 263/2010
Multumesc foarte mult pentru ajutor dar va rog sa imi spuneti mai multe informatii despre pensia suplimentara, conform aceleiasi adeverinte " conform legii 3/1977, legea 49/1992,, societatea a calculat si virat la bugetul asigurarilor sociale de stat CAS si 2%, 3%, 5% contributia pentru pensia suplimentara"....Ce inseamna acest lucru si ce asteptari trebuie sa am....
La punctajele realizate anterior datei 31/03/2001 se acorda punctaj suplimentar pentru contributia la pensia suplimentara potrivit art.168 (1) din legea 263/2010