Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament.

Buna ziua. In situatia in care inca nu s-a deschis sucesiunea in cazul a 2 mostenitori, cum pot inchiria un apartament din cele 2 existente in masa succesorala, fara sa am acordul celuilalt mostenitor (invoca faptul ca nu doreste sa se incarce cu suma care va fi declarata la fisc)? Totodata cum voi proceda sa inregistrez la ANAF contractul de inchiriere neavand titlul de proprietate? Multumesc.
Nu puteti sa incheiati contractul de inchiriere fara dezbaterea succesiunii si eliberarea unui certificat de mostenitor.
Se va schimba situatia daca voi intra in posesia certificatului de calitate de mostenitor?
Da. Se va schimba situatia.
Multumesc. Sa inteleg ca avand doar certificatul de calitate de mostenitor, fara a avea succesiunea solutionata, as fi indreptatit sa inchiriez acel apartament? Nelamurirea mea este cum voi procede cu contractul de inchiriere, daca va fi semnat doar de un viitor proprietar din cei 2 prezumtivi si daca va accepta ANAF-ul aceasta conjunctura?
certificatul de mostenitor se elibereaza in urma dezbaterii (solutionarii) succesiunii (mostenirii)