avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Just si GDPR
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Just si GDPR

Buna seara,



O companie IT doreste sa extraga datele de pe portalul just.ro puse la dispozitie chiar de acestia.

Aceasta companie va extrage aceste date si trimite clientilor sai, in baza unui contract, notificari cand pe un dosar de instanta de-al clientului se updateaza ceva. Precizez faptul ca aceste date nu sunt postate pe vreun site si nici nu sunt utilizate in niciun alt scop decat cel precizat mai sus.



Din punct de vedere tehnic, compania IT va urmari sa permita subiectilor exercitarea drepturilor (cele din GDPR):



1. Informare;

2. Acces;

3. Rectificare;

4. Stergere;

5. Restrictionare;

6. Portabilitate;

7. Opozitie;

8. Procesul decizional automatizat.



Din punct de vedere GDPR, considerati ca ar trebui sa mai urmareasca si alte lucruri?

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 19 Iunie 2018
John_Coco, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua, a-și dori sa deschid o firma pentru a face comerț ... adrianomuletul86 adrianomuletul86 Buna ziua, a-și dori sa deschid o firma pentru a face comerț online!am 3 proptiri pe salar acum fiind angajat....întrebarea mea este pot deschide o firma in ... (vezi toată discuția)
Gdpr si domeniul it ioan.acalfoaie ioan.acalfoaie Buna ziua. As vrea sa clarific cateva aspecte legate de domeniul IT si aplicarea regulamentului de protectie a datelor in acest domeniu. In compania unde ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in procesul ... Lumyna Lumyna Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in procesul verbal al Adunarii Generale a persoanelor care au fost date in judecata de catre asociatie ... (vezi toată discuția)