Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Just si GDPR
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Just si GDPR

Buna seara,

O companie IT doreste sa extraga datele de pe portalul just.ro puse la dispozitie chiar de acestia.

Aceasta companie va extrage aceste date si trimite clientilor sai, in baza unui contract, notificari cand pe un dosar de instanta de-al clientului se updateaza ceva. Precizez faptul ca aceste date nu sunt postate pe vreun site si nici nu sunt utilizate in niciun alt scop decat cel precizat mai sus.

Din punct de vedere tehnic, compania IT va urmari sa permita subiectilor exercitarea drepturilor (cele din GDPR):

1. Informare;

2. Acces;

3. Rectificare;

4. Stergere;

5. Restrictionare;

6. Portabilitate;

7. Opozitie;

8. Procesul decizional automatizat.

Din punct de vedere GDPR, considerati ca ar trebui sa mai urmareasca si alte lucruri?

Multumesc
John_Coco, utilizator