avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolemie 0.8
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolemie 0.8

Tip solutie: respinge cererea
Solutia pe scurt: În baza art. 318 alin. 15 C.proc.pen. respinge cererea de confirmare a ordonanţei de renunţare la urmărirea penală nr.......... formulată la data de 22.05.2018 de Parchetul de pe lângă Judecătoria ........ în dosarul de urmărire penală nr. ........privind pe inculpatul ........, cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influenţa alcoolului, prev. şi ped. de art. 336 alin. 1 C.pen., desfiinţează soluţia de renunţare la urmărirea penală şi trimite cauza la Parchetul de pe lângă Judecătoria .... în vederea continuării urmăririi penale. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen. cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi......
Document: Încheiere finală camera preliminară
Alcoolemia a fost de 0.80mg/l in sange. Procurorul a propus neinceperea urmaririi penale ,sanctiunea propusa fiind suspendarea permisului 90 zile, amenda si munca in folosul comunitatii 30 zile.
Intrebarea mea este: daca instanta a respins aceasta propunere, care ar fi urmatoarea sanctiune , mai este vreo sansa sa nu inceapa urmarirea penala si sanctiunea sa nu fie inchisoare si anularea permisului de conducere? Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă s-a respins renunțarea va urma condamnarea si anularea permisului.
Nu ati avut avocat angajat la termenul de judecată pe confirmare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O alta solutie de renuntarea nu se mai poate dispune, ori claseaza cauza ori va trimite in judecata.
Daca ati avut fix 0,80 g/l alcool pur în sânge, fapta nu e infractiune, din acest motiv a respins cererea.
Nu cunosc situatia de fapt dar este posibil sa se dispuna calculul retroactiv.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, am avut avocat, dar .........precizez ca 0.80mg/l acool pur in sange a fost la a doua recoltare la diferenta de 1 h de prima care a avut tezultatul 1.00mg/l .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă s-a respins renunțarea va urma condamnarea si anularea permisului.
Nu ati avut avocat angajat la termenul de judecată pe confirmare?

Acest rezultat de 0,80mg a fost la a doua recoltare, la diferenta de 1h de prima care a avut rezultatul 1.00mg

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

O alta solutie de renuntarea nu se mai poate dispune, ori claseaza cauza ori va trimite in judecata.
Daca ati avut fix 0,80 g/l alcool pur în sânge, fapta nu e infractiune, din acest motiv a respins cererea.
Nu cunosc situatia de fapt dar este posibil sa se dispuna calculul retroactiv.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Instanța putea să o lase asa pe confirmare...dar ă judecat practic...in sensul că sunteti vinovat si trebuie sa fiti condamnat...
E rau ca nu aveți nici cale de atac.
Legea e prost gândită...
Ultima modificare: Duminică, 1 Iulie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Scadere limita alcoolemie casttelano casttelano Stie cineva daca a scazut pragul de alcoolemie la 0,5 de la 0,8 am inteles cu 1 ianuarie 2012 ca sa propus, dar concret nu se stie nimic , deoarece eu sunt in ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului elaorlea elaorlea Buna seara, Am si eu o intrebare....In data de 8.06.2014 am fost oprit de Politia rutiera pentru un control de rutina. Am fost depistat cu o alcoolemie de ... (vezi toată discuția)
Instanta : confirmare renuntare urmarire penala costyreal costyreal Buna ziua, as dori un sfat , sunt chemat in instanta impreuna cu alti 2 prieteni sub acuzatia de lovire sau alte violente, procurorul a solutionat si noi fiind ... (vezi toată discuția)