Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana care beneficiaza de pensie serviciu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana care beneficiaza de pensie serviciu anticipata

Societatea doreste sa angajeze o persoana trecuta in rezerva din MAPN, care beneficiaza de pensie serviciu anticipata partiala conform art 18 alin 1 lit b din Legea 223/2015. In decizia de pensionare la temeiul trecerii in rezerva este specificat art 85 lit b din legea 80 din 1995 privind Statutul cadrelor militare, sunt clasati inapt pentru serviciu militar de catre o comisie medico militare gradul de invaliditate 3 Pot angaja aceasta persoana cu 8 ore sau 4 ore.
george-neagu, moderator