Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recuperare prejudiciu Curtea de Conturi
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recuperare prejudiciu Curtea de Conturi

Buna ziua,

Nu stiu daca adresez aceasta intrebare in sectiunea corecta, insa va rog frumos sa ma ajutati cu informatii privind prescrierea termenului de recuperare a prejudiciului constatat de catre Curtea de Conturi pentru unele abateri financiare, nu de natura salariala precum si modalitatea de contestare a actiunii de recuperare a prejudiciului.

Precizez ca raportul Curtii de Conturi a fost incheiat in anul 2012, autoritatea locala a contestat acest raport, insa recent in iunie 2018 Curtea de Apel a respins actiunea introdusa de UAT. Precizez ca anterior datei emiterii raportului Curtii de Conturi (2012) nu mai detineam calitatea de functionar public.

In acest sens, va rog frumos sa imi spuneti care este modalitatea prin care UAT-ul poate dispune recuperarea prejudiciului de la fostii angajati si care este calea de atac prin care pot contesta actiunea in raspundere pentru recuperarea prejudiciului suferit. De asemenea, va rog sa imi spuneti cum se calculeaza termenul de prescriptie: de la data constatarii prejudiciului prin raportul Curtii de Conturi ( decembrie 2012) sau de la data ramanerii definitive a deciziei Curtii de Apel (iunie 2018)?

Va multumesc frumos!
bbogdan2018, utilizator