avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa II-a de munca

24 de ani si 5 luni in grupa II-a de munca ...beneficiez de vreo marire la pensie, 37 de ani de munca. Multumesc
Ultima modificare: Luni, 16 Iulie 2018
Mircea G Leran, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mircea G Leran , utilizator 01:13, 17 Iulie 2018
Daca sunteti pensionar nu mai primiti nimic in plus la pensie.
M-am pensionat in 2010 si pana in prezent nu s-a aplicat legea referitoare la gr.II-a...Noua lege{ref.stagiu de cotizare si gr. de munca} care s-a votat in parlament si se afla la promulgare , pentru cine este facuta?
Ati beneficiat de majorarea de 50% in 2010 odata cu deschiderea drepturilor prin aplicarea O.U.G.209/2008.
O gasiti mentionata la punctul "G" din decizie.
Da, dar de care nu s-a tinut cont si totusi mai raman anii de contributie...37 de ani...
Ce intelegeti prin:
...de care nu s-a tinut cont.....
La punctul "G" nu apar un numar de puncte ?
Punctele specificate acolo reprezinta majorarea de 25% pentru anii lucrati in grupa II.
Sunt un numar de puncte trecute la punctul "G" ?

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca SOTULMEU A IESIT LA PENSIE IN OCTOMBRIE 2005, AVAND STAGIU COMPLET DE COTIZARE , 30 ANI SI 8 LUNI DIN CARE 21 ANI SI 4 LUNI GRUPA I; 5 ANI GRUPA II IAR ... (vezi toată discuția)
Punctaj suplimentar grupa i elias52 elias52 Doresc sa aflu daca punctajul mediu anual obtinut dupa marirea pensiei aferenta grupei 1 din Februarie 2011, este corect. - stagiu complet de cotizare 30 ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie Dimi Martha Dimi Martha Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa sa-mi fie recalculata pensia la cerere deoarece suspicionez ca s-a gresit ceva la calcul. ... (vezi toată discuția)