Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS si CASS pentru pensionar care incaseaza dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS si CASS pentru pensionar care incaseaza dividende

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca un pensionar primeste dividende, el datoreaza bani pentru CAS si CASS pe sumele incasate din dividende?
Multumesc.
Pentru ca sunteti pensionar, veti depune declaratia unica si veti plati doar cass daca venitul anual din dividende va fi peste plafonul celor 12 salarii minime adica in acest an 22800 lei.