Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare ore suplimentare de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare ore suplimentare de noapte

Buna ziua,

avem un angjat care a lucrat sambata noaptea. aceste ore sunt considerate suplimentare de noapte ( nu era tura lui, el lucrand in ture de L-V). Doreste sa-si ia recuperare in zilele urmatoare si sa mu i le platim ca ore suplimentare ( aceasta presupunand sa-i platim doar sporul de 25% ).
Va rog sa-mi spuneti daca este corect sa isi ia recuperare si sa-i platesc doar sporul de 25%.
Multumesc,
Se va plati sporul de 25% pentru ca a lucrat noaptea iar acele ore sunt considerate si suplimentare drept pentru care se poate acorda si compensarea (recuperare) De asemeni dupa cate vad aceste ore au fost lucrate si in weekend ceea ce inseamna ca daca societatea dumneavoastra acorda spor de weekend atunci angajatul va beneficia si de acest spor pentru orele lucrate sambata.
multumesc.
Nu are cum sa fie ore suplimentare ... ce program are acel salariat ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
a lucrat program de ture L-V in schimbul 3 si a venit sambata noaptea tot schimbul 3.
Nu sunt ore suplimentare ... munca suplimentara se refera numai la zilele de luni - vineri , iar sporul de nopate nu este obligatoriu sa fie acordat .. vedeti prevederile art.125 si 126 C.mun.