avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt minora si vreau sa fug de acasa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt minora si vreau sa fug de acasa

Buna.. sunt minora in varsta de 14 ani.. vreau sa ma mut la iubitul meu .. dar parintii mei nu sunt de acord.. ce se intampla daca fug de acasa? Gen daca statul imi permite sa raman cu el .. sau daca merg cu el in alt oras ce se poate intampla daca ne gaseste? Am uitat sa zic ca iubitul meu este major..
Cel mai recent răspuns: Daniela1023 , utilizator 21:30, 23 Mai 2019
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar daca nu fugi de acasa si mergi incet de acasa iubi major va avea probleme cu politia pentru ca esti minora sub 15 ani. Daca ati inceput si viata sexuala iubi chiar a incurcat-o rau!
Iubi are cu ce sa te intretina pana devii majora? Ce vei face daca se plictiseste de tine, te intorci la parinti?
Asteapta sa devii majora si apoi poti sa fugi in lume fara probleme.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Esti minora si exista implicatii legale mai ales daca iubitul major intretine relatii sexuale cu o minora.
Ai doar 14 ani. Ramai acasa, termina liceul, mergi la facultate si fa-ti o viata frumoasa alaturi de un baiat bun si serios.
Daca te iubeste nu te ia de acasa.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata,
te intrebi ce se intampla?
1. Iubi risca puscaria pentru intretinere relatii cu o minora (mai ales ca e major). Daca v-ati inceput viata sexuala IUBI risca puscaria si asa!
2. Tu risti sa fii trimisa intr-un centru pentru minori
3 Parintii risca si ei ceva probleme pentru ca nu te-au ingrijit corespunzator.
E SUFICIENT?
Ramai acasa pana la 18 ani si apoi ....
Pai aia e faza.. ca am intretinut relatii sexuale cu el si cred ca am ramas insarcinata.. plus ca daca afla ai mei e grav rau

When a scris:

Esti minora si exista implicatii legale mai ales daca iubitul major intretine relatii sexuale cu o minora.
Ai doar 14 ani. Ramai acasa, termina liceul, mergi la facultate si fa-ti o viata frumoasa alaturi de un baiat bun si serios.
Daca te iubeste nu te ia de acasa.



Nu cred ca risca daca spun ca am facut cu el de buna voie..

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna dimineata,
te intrebi ce se intampla?
1. Iubi risca puscaria pentru intretinere relatii cu o minora (mai ales ca e major). Daca v-ati inceput viata sexuala IUBI risca puscaria si asa!
2. Tu risti sa fii trimisa intr-un centru pentru minori
3 Parintii risca si ei ceva probleme pentru ca nu te-au ingrijit corespunzator.
E SUFICIENT?
Ramai acasa pana la 18 ani si apoi ....


Alte discuții în legătură

Dragoste mare intre doi minori, plecare de acasa, consecinte elenaalexandra02 elenaalexandra02 Am și eu o curiozitate. O prietenă are o relație de un an și 3 luni , ea având vârsta de 13 ani jumate , iar el 16 ani , aproape 17. Părinții ei nu ... (vezi toată discuția)
Vreau sa ma mut cu iubitul la 15 ani legal? Mihaellla1234 Mihaellla1234 Am 14 ani, fac in ianuarie 15 si sunt cu iubitul meu de 1 an , 1 an si ceva.Am întreținut relatii sexuale iar părinții mei au aflat si acestia îmi ... (vezi toată discuția)
Relatii sexuale intre o minora de 14 ani si un major de 18 Roxanaale Roxanaale Buna, am 14 ani si am am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu de 18 ani, am decis sa fug de acasa la el deoarece sunt insarcinata cu el, mama iubitului ... (vezi toată discuția)