Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 221/27.07.2018
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 221/27.07.2018

Pensionat 2015. Nu am beneficiat de calcul punctaj pentru conditii de munca speciale/deosebite conform legii 155/2016. Conform Legea 221/27.07.2018, mi se va recalcula punctajul pentru conditii deosebite/speciale de munca prin impartirea nr. puncte la 25?
Postati:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
Stagiul complet de cotizre
Stagiu complet de cotizare 35 ani . Stagiu total de cotizare realizat: 56 ani,9 luni, 10 zile, din care: conditii normale de munca 28 ani 10 luni 21 zile; conditii deosebite 1 an 10 luni 11 zile; conditii speciale 13 ani 8 luni 5 zile; in Grupa II (legea nr.3/1977) 3 ani 3 luni 16 zile, stagiu aferent grupe/conditii de munca 7ani si 9 luni, perioade asimilate 1 an 3 luni 17 zile.
Nu intrati in recalcularea pe legea 221/2018.
Anii in care am lucrat in conditii deosebite /speciale pentru care primesc puncte suplimentare se mai considera vechime peste cei 25 de ani de STAGIU COMPLET DE COTIZARE? Eu am 49 de ani de munca efectiv, adica din 1966.09 pana in 2015.10, o parte din acesti ani i-am lucrat in conditii deosebite /speciale de munca. Va multumesc.
D-voastra ca si pensionar nu mai aveti de primit nimic in plus pentru stagiul realizat in grupe/conditii de munca.Veti primi in plus doar puncte de stabilitate si puncte pentru stagiul adugat,daca depuneti adeverinte pentru sporurile nepermanente.