Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate afla daca un loc de veci a fost vindut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate afla daca un loc de veci a fost vindut

Buna ziua,
Mama mea are pe numele ei un act de concesiune pentru un loc de veci la Cimitirul Bellu. Mama este in viata, dar senila. In ultimul timp nu vrea sa vorbeasca cu mine si se pare ca si memoria nu mai este buna. As vrea sa platesc taxa anuala de intretinere, dar nu stiu daca locul de veci a fost vindut de mama sau nu. Eu locuiesc in Statele Unite si nu am acces direct la actele mamei. Cum as putea afla daca locul de veci este inca pe numele mamei mele sau a fost vindut altcuiva? Multumesc.
Incercati sa contactati administratia cimitirului Bellu,
La cat de mare este cimitirul in mod sigur au o baza de date cu locurile de veci (pe pozitii) si proprietarii, ar fi de folos daca le comunicati CNP-ul, adresa mamei.

[ link extern ] /

Nu exista nimeni in B care sa va ajute sa se intereseze direct la Bellu?

Multumesc pentru raspunsul prompt.
Am si CNP-ul mamei, adresa, etc.
Ma intreb daca cei de la administratia cimitirului Bellu pot sa imi dea informatia la telefon.
Discutati cu persoana care este sef de serviciu la Bellu (aveti numele si tel in link), vedeti ce va spune si ii solicitati o adresa de email pentru contact.
Pe loc nu cred ca va pot da informatia, trebuie sa caute contractul (daca exista) si apoi sa va comunice. asta inseamna sa reveniti dvs. cu telefon.

Eventual puteti o face o solicitare pe adresa de email a ACCU,
contact@accu.ro

Aveti in vedere diferenta de fus orar cand il sunati, sa nu il treziti din somn! :)
Cimitirul serbamn Voda bellu are regim specail inchis respectiv nu permite tranzmiterea locurilor de veci prin tranzactii intre titularii contractelor si terti
Administratia cimitirului Bellu permite preluarea locurilor de veci numai prin incheierea de contracte de concesiune pe diferite perioade de timp
Accesati site-ul cimitirului,aflati date contact si puteti adresa cerere oficiala pentru relatii situatie loc de inhumare
Multumesc pentru raspuns. Cind vorbeam de vanzare, ma refeream la schimbarea actului de concesiune de pe numele mamei pe numele altcuiva, contra cost.