Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligatii CAS estimate ... NU am incasat suficienti ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligatii CAS estimate ... NU am incasat suficienti bani (facturi fiscale)

-Am deschis PFA in februarie (2018). "Sunt in primul an".
-Am completat Declaratia Unica in 10 august 2018.
-Am incasat (Facturi Fiscale) 7100 lei (februarie-octombrie).
-Am platit CASS (sanatate) in 3 rate (in februarie-190 lei; in martie-570 lei; in august-380 lei) 1140 lei. (Am ramas cu 5940 lei "pentru mine".)

In Declaratia Unica, la "C.2 Obligatii privind CAS (pensie) estimata" am completat 5700 lei.
(La Sectiuna 2, Subsectiunea 1 la venit anual ales pentru plata CAS am completat 22800 lei.)
La venit anual BRUT am estimat 16000 lei (am realizat 7100 lei din care am platit CASS 1140 lei, am ramas cu 5940 lei "pentru mine").
In aceste conditii NU voi plati CAS (5700 lei) pe anul 2018.

INTREBAREA_1: La ce penalizari/sanctiuni ma expun, NEplatind CAS (pensia) ?

INTREBAREA_2: Am ESTIMAT (am completat in Declaratia Unica) 1500 lei impozit pe venit si DACA platesc doar 594 lei (10% din 5940 lei) e vreo problema (voi primi ceva penalizari/sanctiuni) ?
Nu se mai tine cont de platile intermediare pentru 2018 ci de valorile finale rezultate din ultima varianta a declaratiei unice.
(NU stiu ce sa fac cu acest raspuns !) Am incasat 7100 lei (facturi fiscale). Cât și ce am de platit la Finanțe (in decembrie 2018 sau ianuarie-martie 2019) ?
1. am platit CASS (sanatate) 1140 lei (am ramas cu ~6000 lei)
2. voi plati impozit pe venit 10% (~ 600 lei)

Intrebare_3: E ok să NU plătesc CAS (pensia) 5700 lei ? Am declarat ca voi plati ! (as rămâne cu profit ~300 lei pe anul 2018). SAU voi primi ceva penalizări ?
Daca sunteti convins ca nu veti mai avea nicio incasare pe pfa in 2018 va sfatuiesc sa mergeti la finante acum sa va ajute in completarea declaratiei unice ca forma finala pentru 2018.
Impozitul pe venitul din activitati independente ale pfa va fi 10% aplicat pe diferenta dintre venitul brut incasat si cheltuielile deductiile mai putin cheltuielile cu asigurarile sociale.
Ati trecut mai sus totalul venitului brut incasat dar trebuie sa va calculati din registrul jurnal de incasari si plati si aceste cheltuieli deductiile platite.
Poi ce cifra de afaceri ai sau ce domeniu de activate ai de ai incasat incat sa poti sumele alea la asigurari ?
Incepand din acest an nici asigurarile de sanatate nu mai sunt obligatorii . Iar la activitati independente platesti 190x12 la sanatate si 475 leix12 luni la pensie , dar numai in cazul in care in declaratia de la inceputul anului ai scris ca ai sa depasesti venituri de peste 22900 lei , adica minim pe economie inmultit cu 12 luni . Din cate am vazut ANAF calculeaza pe procentul decat este la fiecare asigurare , in conformitate cu veniturile tale . Eu asa am platit nu pe minim pe economie .
Multumesc George-Neagu pt.raspunsuri:

1. Sa zicem ca sunt sigur ca NU mai incasez.
2. Sa zicem ca completez Declaratia Unica ca forma finala pe 2018.

Am incasat 7100 lei (facturi fiscale pe anul 2018). Am platit deja CASS (sanatate) 1140 lei (am ramas cu ~6000 lei).
Intrebare: Ce completez in Declaratia Unica ? (Cei de la Finante NU stiu ... sa-mi intreb contabilul.)
1. venituri (facturi fiscale) 7100 lei
2. CASS (sanatate) 1140 lei.
3. venit impozabil 5960 lei => impozit 596 lei => (mai) Platesc 596 lei impozit 10%.
educ2012, utilizator