Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce anexe ar trebui să cuprindă arhiva zip a ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce anexe ar trebui să cuprindă arhiva zip a situațiilor financiare interimare?

Buna ziua,

Ce anexe ar trebuii sa cuprinda arhiva zip a sit. fin interimare? In instructiunile de completare spune ceva de situatia pozitiei financiare si a rezultaului global

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Ordinul 3067/2018 care completeaza Ordinul 1802/2014, precizeaza asa:

(1) Entităţile care au optat, potrivit legii, pentru repartizarea trimestrială de dividende, întocmesc situaţii financiare interimare formate din bilanţ şi contul de profit şi pierdere. Aceste componente au aceeaşi structură cu cea aplicabilă situaţiilor financiare anuale întocmite conform prezentelor reglementări. Veniturile şi cheltuielile astfel raportate se stabilesc cumulat de la începutul exerciţiului financiar până la finele trimestrului pentru care entitatea a optat să repartizeze dividende.
(2) Situaţiile financiare interimare se întocmesc utilizând politicile contabile aplicate de entitate la data întocmirii acestora. Situaţiile financiare interimare sunt însoţite de politicile contabile semnificative.

Deci se vor anexa politicile contabile semnificative.

De pozitia financiara si situaţia rezultatului global se vorbeste la soc care aplica Reglementările contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 2.844/2016.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc...Si politicele contabile semnificative ce cuprind?...notele explicative la bilant?
ionela11, utilizator
De exemplu:
- alegerea metodei de amortizare a imobilizărilor;
- reevaluarea imobilizărilor corporale sau păstrarea costului istoric al acestora;
- înregistrarea, pe perioada în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, a unei cheltuieli cu amortizarea sau a unei cheltuieli corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată;
- alegerea metodei de evaluare a stocurilor;
- contabilitatea stocurilor prin inventarul permanent sau intermitent etc.
- bazele de evaluare aplicate diferitelor elemente;
- conformitatea politicilor contabile adoptate cu principiile contabile prevăzute de prezentele reglementări;
- orice modificări semnificative ale politicilor contabile adoptate;
- inregistrarea stornării unei operaţiuni contabile aferente exerciţiului financiar curent se efectuează fie prin corectarea cu semnul minus a operaţiunii iniţiale (stornare în roşu), fie prin înregistrarea inversă a acesteia (stornare în negru), în funcţie de politica contabilă şi programele informatice utilizate.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc...si termenul de depunere este de 30 de zile de la aprobare nu?...cum este daca luna septembrie s-a incheiat pe 25 octombrie cu declaratii cu tot?

Si aceste situatii interimare sunt supuse auditului chiar daca societatea nu are obligatia auditarii situatiilor financiare anuale?
ionela11, utilizator
Situaţiile financiare interimare se depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, în termen de 30 de zile de la aprobarea acestora de către adunarea generală a acţionarilor/asociaţilor.

Deci puteti sa intocmiti si azi situatiile la 30.09, AGA sa le aprobe peste o saptamana si dupa aveti termen 30 zile (de la aprobarea AGA).
Ioan Petru Butariu, Contabil