Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Frecventa inspectiilor RSVTI
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Frecventa inspectiilor RSVTI

Buna ziua,

As dori sa va intreb care este frecventa inspectiilor RSVTI si cum este stabilita aceasta?

Va multumesc.
Buna ziua,
Verificare in ce domeniu, ce echipamente? Centrale/cazane termice, lifturi, poduri rulante, etc.?
Salut Ionut,

in Domniul depozitelor pentru lize manuale si manipulanti.
Din ce cunosc lisele de transport paleti/transpaleti cu actionare manuala, cum sunt cele din imaginea alaturata...
[ link extern ]
nu au nevoie de o verificare ISCIR, se verifica la intervalele si conform cerintelor din cartea tehnica a respectivului echipament, aveti grija ca lucratorii sa nu stea cu picioarele sub marfa ridicata...
Pentru celelalte gasiti informatii despre perioada, frecventa si modul de verificare in cartile tehnice/ instructiunile de folosire a fiecarui echipament in parte sau in Prescriptiile tehnice specifice elaborate de I.S.C.I.R., le gasiti pe site-ul lor, ISCIR.ro
Poate va ajuta prescriptia de mai jos
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
As putea sa te rog sa-mi spui daca exist vreun ordin sau o lega unde as putea gasi infomatii in lege precum ca lisele manuale nu trebuie verificate ISCIR?

Multumesc
In fiecare PT ( Prescriptie tehnica ) ISCIR exista si un capitol denumit "Domeniu de aplicare" in care gasim o lista cu toate echipamentele/domeniile de aplicare a respectivei PT.
In PT din link-ul anterior, care se refera la asemenea echipamentele de ridicat, gasim o asemenea lista printre care nu se afle si acest echipament, acest transpalet asemanator cu cel din primul link...
Din asta eu inteleg ca nu se aplica si lor-la fostul loc de munca foloseam asemenea echipamente si nu am avut nevoie de asa ceva, doar pentru stivuitor dar asta e alta treaba...
Puteti intreba si la vanzatorul de unde ati echizitonat echipamentul sau astepta si o alta parere, eu tot cred ca nu este nevoie...