avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pivnita blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pivnita blocului

Imi spuneti va rog de ce in impozit ma pune sa platesc si teren intravilan dau ceva de genul.eu locuiesc la bloc si pivnita blocului e ocupata de locatarii vechi .noi cei noi nu avem acces la pivnita .e corect?ce as putea face in privinta asta?vreau sa stiu ce spatiu mi se cuvine mie ?
Cel mai recent răspuns: gambette , utilizator 11:03, 1 Decembrie 2018
Imobilul de locuit in comun nu poate fi prevazut cu pivnita
Eventual poate avea subsol tehnic care din proiect poate fi prevazut cu spatii compartimentate si ingradite cu utilizarea de boxr sau de-a lungul exploatarii constructiei,locatarii pe considerente de buna vecinatate au inteles sa utilizeze partea comuna din condominiu
Pentru a va informa corect si complet asupra raporturilor din imobilele de locuit unde au fost constituite asociatii de proprietari cu scopul administrarii partii comune de imobil de locuit in comun parcurgeti disp L nr 196/2018
Subsolu tehnic .despre el e vorba .eu vreau sa stiu eu platesc impozit pt acest subsol???
~ Conținut șters la cerere ~


Yza27 a scris:

Imi spuneti va rog de ce in impozit ma pune sa platesc si teren intravilan dau ceva de genul.eu locuiesc la bloc si pivnita blocului e ocupata de locatarii vechi .noi cei noi nu avem acces la pivnita .e corect?ce as putea face in privinta asta?vreau sa stiu ce spatiu mi se cuvine mie ?

Eu votez ca acest mesaj sa fie nominalizat ca intrebarea anului 2018 :)))))))))
StoJa afirma "Legal este parte comuna si folosirea acestuia trebuie reglementata in cadrul asociatiei - cum se ocupa, cum sunt "compensati" cei care nu mai au loc de boxe, etc, etc." Care este statutul juridic al acestor asa zise boxe construite fara autorizatie in subsoull tehnic al blocului ; asociatia nu poate sa reglementeze folosirea si inchirierea subsolului tehnic parte comuna pentru ca nu ii poate schimba destinatia ca de pilda a unei uscatorii ?

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt locatar nou intr-un bloc care are spatii comune ... Vlad_mirza Vlad_mirza Buna ziua, Sunt locatar nou intr-un bloc care are spatii comune 2 uscatoare si mai multe boxe, mai multi locatari ocupa deja boxele de la subsolul blocului ba ... (vezi toată discuția)
Subsol tehnic la bloc victor1906 victor1906 Buna seara. Am o pivnita in subsolul tehnic de la bloc , spatiu amenajat de mine de la darea in folosinta prin repartitie al apartamentului in acel bloc. ... (vezi toată discuția)
Izolatie subsol bloc Lucia29 Lucia29 La parterul blocului sunt 6 apartamente.Unul din acesti proprietari a facut cerere ca asociatia de proprietari sa-i izoleze pe toata suprafata apartalentului ... (vezi toată discuția)