Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pivnita blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pivnita blocului

Imi spuneti va rog de ce in impozit ma pune sa platesc si teren intravilan dau ceva de genul.eu locuiesc la bloc si pivnita blocului e ocupata de locatarii vechi .noi cei noi nu avem acces la pivnita .e corect?ce as putea face in privinta asta?vreau sa stiu ce spatiu mi se cuvine mie ?
Imobilul de locuit in comun nu poate fi prevazut cu pivnita
Eventual poate avea subsol tehnic care din proiect poate fi prevazut cu spatii compartimentate si ingradite cu utilizarea de boxr sau de-a lungul exploatarii constructiei,locatarii pe considerente de buna vecinatate au inteles sa utilizeze partea comuna din condominiu
Pentru a va informa corect si complet asupra raporturilor din imobilele de locuit unde au fost constituite asociatii de proprietari cu scopul administrarii partii comune de imobil de locuit in comun parcurgeti disp L nr 196/2018
Subsolu tehnic .despre el e vorba .eu vreau sa stiu eu platesc impozit pt acest subsol???
~ Conținut șters la cerere ~

Yza27 a scris:

Imi spuneti va rog de ce in impozit ma pune sa platesc si teren intravilan dau ceva de genul.eu locuiesc la bloc si pivnita blocului e ocupata de locatarii vechi .noi cei noi nu avem acces la pivnita .e corect?ce as putea face in privinta asta?vreau sa stiu ce spatiu mi se cuvine mie ?

Eu votez ca acest mesaj sa fie nominalizat ca intrebarea anului 2018 :)))))))))
StoJa afirma "Legal este parte comuna si folosirea acestuia trebuie reglementata in cadrul asociatiei - cum se ocupa, cum sunt "compensati" cei care nu mai au loc de boxe, etc, etc." Care este statutul juridic al acestor asa zise boxe construite fara autorizatie in subsoull tehnic al blocului ; asociatia nu poate sa reglementeze folosirea si inchirierea subsolului tehnic parte comuna pentru ca nu ii poate schimba destinatia ca de pilda a unei uscatorii ?