Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplată pensie alimentară și neîndeplinirea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplată pensie alimentară și neîndeplinirea îndatoririlor părintești. Ce pot face pentru custodia deplină?

Divortul s-a pronuntat in februarie 2015, iar instanta a decis prin hotarare definitiva si irevocabila domiciliul copilului la mine (mama), cresterea si educarea copilului in comun, iar tatal a fost obligat la plata pensiei alimentare+ cheltuieli de judecata. In tot acest timp, tatal nu a platit niciun leu, nu a cautat copilul, nu s-a interesat absolut deloc de cel mic. Eu vreau sa ma stabilesc in strainatate si sa imi iau copilul cu mine. Ce pot face pentru a avea custodia deplina??? Nu pot depinde de un om pe care nu-L intereseaza copilul lui, pana cel mic face 18 ani : (
P.S: fostul sot nu s-a prezentat nici la divort, fiind eu obligata de instanta sa ii platesc avocat din oficiu.
Manuela Rășină, administrator
Pai...si avocatul dvs. nu a profitat ca sa obtina custodie exclusiva?
Pentru avocat sunt foarte oportune aceste situatii pentru a obtine custodia exclusiva.
Nu ati mai fi fost in aceasta situatie astazi.
Buna seara,
Ma indoiesc ca veti reusi ,,CUSTODIE DEPLINA" adica sa exercitati doar dumneavoastra autoritatea parinteasca.
Solicitati in instanta pronuntarea unei sentinta care sa suplineasca acordul tatalui atat pentru emiterea pasaportului cat si pentru iesirea din tara.
Daca e graba mare atunci solicitati, dupa ce formulati acea cerere, si prin ordonanta presedintiala.
Ar avea sanse si acum desi a ratat ocazia atunci in trecut.
Se obtine greu custodia exclusiva dar cu argumente temeinice si probe certe se ajunge la asa ceva.
Poate deschide si procesele pe care le-ati indicat si pot fi de ajutor si chiar obligatorii ca sa isi creeze o structura buna pentru procesul principal si pentru a putea sa si finalizeze.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveati posibilitateacsa sa -l executati silit sau sa formulati plangere penala.E greu de crezut ca o sa obtineti custodia exvlusiva sau ca actiunea se va judeca cu viteza pe care o doriti,sfatul cu ordonanta presedentiala este de urmat.
Cum in realitate nu exercitati autoritatea parinteasca in comun si nici nu poate fi obligat in acest sens, as incerca sa obtin in instanta ca si hotarararea sa reflecte situatia de fapt. Daca nu va grabiti, cereti in instanta sa exercitati singura autoritatea parinteasca.
In ce priveste pensia, executati-l silit, banii sunt pt copil si ar trebui sa luptati pt dreptul sau, tineti cont ca intervine prescriptia pt sume restante care au implinit 3 ani de la data scadenta.