Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare intracomunitara

Bună ziua,
Factura de vânzare bunuri : furnizor din Romania către un client din Italia. Marfa este livrată de către un transportator intern, din Brasov la un depozit din Oradea. Din Oradea marfa va fi transportată de client în Italia (împreună cu alte mărfuri).
Este considerată o livrare intracomunitară? putem factura cu taxare inversă?
Clientul ne-a transmis cod valabil de TVA, verificat și ne va da o copie după CMR semnat și ștampilat.
Mulțumesc.

Mariana
george-neagu, moderator