Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitare tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitare tichete cadou

Buna ziua!

Am o nelamurire cu privire la impozitarea tichetelor cadou.

Speta este urmatoarea:
Compania la care lucrez a primit tichete cadou in valoare de 7000 lei (10 lei per tichet) de la o alta companie partenera, in scopul bonusarii pentru relatiile comerciale avute pe anumite proiecte..
Aceste tichete au venit cu factura cu valoare totala 0 lei (pe factura apar 700 bucati tichete cu valoare 10 lei, sumarizand 7000 lei - iar o linie mai jos apare suma -7000 lei, precizandu-se discount 100%)

Intrebarea vine in contextul ca firma la care lucrez doreste sa aloce aceste tichete catre 2-3 angajati si doresc sa stiu daca se percep taxe si care este procentajul acestora?

Mentionez ca firma care le-a acordat a platit taxele sociale asociate acestora, deci ma astept ca beneficiarul sa nu mai fie impozitat, corect?

Multumesc!
george-neagu, moderator