Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urmează să execut primăria și prefectura pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urmează să execut primăria și prefectura pentru nefolosința unui teren, și aș vrea să recuperez și cheltuielile de judecată pentru că avocatul nu a făcut-o. Care e procedura și cât ar putea dura?

Urmeaza sa execut primaria si prefectura pentru nefolosinta pe trei ani in urma asupra unui teren
Pentru ca nu ma pricep, avocatul m-a tepuit si nu a cerut ca la cheltuieli de judecata sa-mi fie restituita si taxa de timbru.
Eu nu am stiut, el stia dar nu a cerut decat onorariul lui.
Va rog, care e procedura de executare?
Ca sa nu mai fiu tepuit apelez la ajutorul d-vs.
Aici am aflat ca trebuia ceruta si taxa de timbru. Am pierdut 6000 lei.
Cum va proceda executorul?
Eu il imputernicesc, eventual platesc un onorariu urias si apoi astept?
Imi ofera executorul un termen in care va executa suma respectiva, inchei vre-un contract cu dansul sau totul e la mila lui Dumnezeu? Totul mai putin onorariul...
E drept, onorariul mi-l va restitui din executare. Dar in cat timp?
Care e procedura, cat timp ar putea dura, la ce sa ma astept aceasta e intrebarea?
A executa, sau a nu executa?
A fi, sau a nu fi?
Multumesc mult!
Manuela Rășină, administrator
Puteti sa cereti cheltuilelile pe cale separata, doar ca se timbreaza si aceasta actiune. Atentie la termenele de prescriptie.
Onorariul la executor e partial, urmand sa il primiti inapoi de la creditorul obligatiei. In cat timp, o sa vedeti, ar fi chiar culmea sa ne pronuntam.
Pai eu stiu ca o sa vad cat timp dureaza.
Ce n-am reusit niciodata sa inteleg de ce in materie de tepe date de institutiile statului intotdeauna pagubitul are de asteptat.
Uneori zeci de ani.
Iarasi ce nu reusesc sa inteleg: chestiile astea nu sunt reglementate nicaieri?
Vreti sa-mi spuneti ca avocatul chiar nu stia ca trebuie sa-mi ceara si taxa de timbru?
De ce l-am platit?
Ca sa stiu tot eu?
Am aflat tarziu, de asta am intrat sa intreb ca sa stiu, pentru ca sunt convins ca ei stiu, dar nu-ti vor spune chiar daca sunt platiti.
Se comporta de parca ar fi pe mana cu cei cu care te judeci.
Ma si uitam ce amical si prietenos discuta cu jurista primariei.
Mi-a ridicat multe semne de intrebare.
De accea intreb: cum va proceda executorul dupa ce-l voi plati.
Avocatul spune ca-l imputernicim.
Dar un contract nu facem?
S-ar parea ca nu.
Sau da?
Si daca da ce scriem in contract?
Acolo nu specificam niste lucruri clare?
Nu stiu, intreb.
Multumesc.

Ana-Maria Dutescu a scris:

Puteti sa cereti cheltuilelile pe cale separata, doar ca se timbreaza si aceasta actiune. Atentie la termenele de prescriptie.
Onorariul la executor e partial, urmand sa il primiti inapoi de la creditorul obligatiei. In cat timp, o sa vedeti, ar fi chiar culmea sa ne pronuntam.

@Armaghedon Iti inteleg oful si ai dreptate, avocatul a gresit! Reclama-l la baroul de care apartine. Posteaza si pe retelele de socializare intamplarea, da numele avocatului, pune-i si poza. Sa te actioneze in instanta daca nu-i convine si crede ca-i lezezi imaginea! Cat despre cat de prietenos era cu jurista.... poate au fost colegi de grupa in facultate. Nu stiu, zic. Sunt ca niste actori, pe scena (in fata instantei) joaca un rol. Cunosc cazuri in care in instanta a luptat fiecare pt. cel pe care-l reprezenta, ziceai ca e cauza lui. Dupa sedinta erau la cafea si comentau situatia politica din tara, calmi si relaxati, ca doi buni amici. Despre executor. La mine n-a durat mai mult de o saptamana, vorbesc de patru cazuri in intervalul 2009-2016. Recuperare taxa prima inmatriculare. Are de unde lua banii de la primarie/prefectura!

dogele a scris:

@Armaghedon Iti inteleg oful si ai dreptate, avocatul a gresit! Reclama-l la baroul de care apartine. Posteaza si pe retelele de socializare intamplarea, da numele avocatului, pune-i si poza. Sa te actioneze in instanta daca nu-i convine si crede ca-i lezezi imaginea! Cat despre cat de prietenos era cu jurista.... poate au fost colegi de grupa in facultate. Nu stiu, zic. Sunt ca niste actori, pe scena (in fata instantei) joaca un rol. Cunosc cazuri in care in instanta a luptat fiecare pt. cel pe care-l reprezenta, ziceai ca e cauza lui. Dupa sedinta erau la cafea si comentau situatia politica din tara, calmi si relaxati, ca doi buni amici. Despre executor. La mine n-a durat mai mult de o saptamana, vorbesc de patru cazuri in intervalul 2009-2016. Recuperare taxa prima inmatriculare. Are de unde lua banii de la primarie/prefectura!

Am avut si eu o intamplare asemanatoare dar cu executorul judecatoresc de aceasta data.
Aveam de recuperat niste sume cu titlu de cheltuieli de judecata de la fosta sotie si pensia alimentara a minorului (pe atunci) pentru 1,5 ani.
Dupa ce am platit jumatate din onorariul cerut de executor, am asteptat sa primesc banii dar, surpriza: ma suna executorul si imi cere sa fiu un bun crestin, sa renunt la executare. Bineinteles ca am refuzat!
Apoi imi trimite o adresa prin care-mi comunica faptul ca fosta sotie a declarat in scris la biroul dumnealui ca nu are bunuri sau venituri proprii (nu am facut partajul inca din lipsa de bani pentru taxe).
Eu stiam sigur ca avea o masina, firma, plus un apartament cu trei camere mostenit de la parintii decedati. L-am rugat sa caute la CF, la banci... ma rog , sa faca toate demersurile necesare dar a taraganat executarea silita din 2014 pana in ianuarie 2019.
Avand in vedere ca debitoarea a mintit in scris ca nu detine bunuri sau venituri proprii, i-am solicitat sa procedeze la inscrierea in CF-ul apartamentului la sarcini, a sumei pe care mi-o datora chiar daca era sub valoarea de 10.000 lei (conform art 812 alin. 5 din NCPC) aratandu-i chiar si articolul de lege (mentionat anterior) care-i permite acest lucru. Dupa indelungi insistente, am reusit inscrierea in CF a datoriei iar amul acesta o alta persoana (inselata de aceeasi debitoare) a scos apartamentul in cauza la vanzare iar eu, ca intervenient am reusit sa recuperez o parte din suma... Executorul mi-a comunicat incheierea executarii silite (considerand el ca a recuperat tot!)
Restul a ramas...
Va comunic si numele acestuia pentru a-l ocoli pe cat posibil: Executor judecatoresc Tereaca Toma Cornel din Brasov.
Asa ca, inarmati-va cu rabdare.
Imputernicirea nu poate fi facuta daca nu aveti o hotarare judecatoreasca care sa specifice clar si recuperarea taxelor si cheltuielilor (pe langa onorariul avocatului).
Va sugerez sa consultati un alt avocat care va va sugera calea de urmat!
Multa bafta!
Înainte de toate, in hotărârea judecatoreasca dacă avocatul a cerut recuperarea cheltuielilor efectuate de Dvs, nu avea cum sa ceara doar onorariul lui. Mai degrabă e vina instanței ca a acordat doar cheltuielile cu onorariul. Se poate face usor o cerere de îndreptare eroare materială chiar dacă hotărârea este definitiva. Apelați tot la avocatul Dvs si el va sti ce are de facut. Dacă nu știe, la alt avocat dar aproape sigur nu trebuie sa mai deschideți alt proces.