Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ordonanță de plată
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ordonanță de plată

Bună ziua, înainte de toate vă doresc o primăvară frumoasă. Vă rog să mă ajutați în următoarea problemă. A fost emisă o ordonanță de plată pentru o parte din pretențiile creditorului, în sensul că NU trebuie să plătesc taxele de reziliere în cuantum de 6.000 de lei. Nelămuririle mele sunt:
1. trebuie sa platesc suma in 20 de zile. Aceste 20 de zile curg de la comunicare sau de la data ședinței in care s-a încheiat procesul ?
2. Încheierea poate fi atacată în 10 zile de la comunicare pe calea contestației în anulare. Aceasta contestatie ( dacă este făcută de creditor) poate viza încheierea, nemulțumirea față de decizie sau doar exceptii legate de procedura emiterii?
3. Dacă creditorul nu depune contestatie, încheierea devine definitivă. Totuși pentru restul pretențiilor respinse de judecător, creditorul poate formula o nouă cerere de chemare în judecată? În cazul meu pentru obținerea plății taxelor de reziliere.
Va multumesc anticipat
1) De la comunicare;
2) Atacați hotărârea drept netemeinică și/sau ilegală.
3) Poate formula contestație în anulare și el, nu o nouă cerere sau dacă formulează invocați autoritatea de lucru judecat.

O primăvară edenică!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
1. Termenul de 20 de zile curge de la data comunicarii ordonantei;
2. Prin cererea in anulare se pot invoca numai aspecte legate de nerespectarea cerintelor prevazute de codul de procedura civila pentru emiterea ordonantei de plata sau cauze de stingere a obligatiei, ulterioare emiterii ordonantei;
3. Creditorul poate formula o cerere de chemare in judecata pe dreptul comun, pentru pretentiile respinse in procedura speciala a ordonantei de plata.
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

1) De la comunicare;
2) Atacați hotărârea drept netemeinică și/sau ilegală.
3) Poate formula contestație în anulare și el, nu o nouă cerere sau dacă formulează invocați autoritatea de lucru judecat.

O primăvară edenică!

incognitoooo, utilizator
Deci nu pot ataca hotărârea propriu-zisă, deoarece sunt nemulțumiți.
Dacă introduc o nouă cerere de chemare în judecată nu pot invoca autoritatea de lucru judecat?
Moldoveanu Alina - Cabinet de avocat a scris:

1. Termenul de 20 de zile curge de la data comunicarii ordonantei;
2. Prin cererea in anulare se pot invoca numai aspecte legate de nerespectarea cerintelor prevazute de codul de procedura civila pentru emiterea ordonantei de plata sau cauze de stingere a obligatiei, ulterioare emiterii ordonantei;
3. Creditorul poate formula o cerere de chemare in judecata pe dreptul comun, pentru pretentiile respinse in procedura speciala a ordonantei de plata.

Prin cererea in anulare se poate invoca doar nerespectarea cerintelor pentru respectarea emiterii unei ordonante de plata. In concluzie, cadrul este extrem de restrans. Nu cred sa aiba sanse creditoarea sa obtina si taxele de reziliere.
Daca instanta s-a pronuntat asupra taxelor de reziliere - este autoritate de lucru judecat. Insa, daca instanta a considerat ca sunt necesare dezbateri suplimentare pentru a vedea daca se acorda si taxele de reziliere (si face trimtiere la dreptul comun), atunci creditorul poate introduce o noua actiune.