Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinte de la locurile de munca obtinute dupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinte de la locurile de munca obtinute dupa pensionarea din 2011.

Am obtinut 2 adeverinte de la un loc de munca. Prima, unde timp de 1,5 ani am lucrat in acord global cu un procent de peste 10% in afara de salariul de incadrare si sporul de vechime. A doua, unde timp de 1 an sporul de vechime a fost majorat de unitate la 20% fata de 12% cat s-a luat in calcul dupa legislatia valabila. In Cartea de Munca nu este trecut nici 12%, nici 20%, desi legislatia prevedea la acel moment ca sporul de vechime trebuia trecut in Cartea de Munca.
Intrebare; pot depune la Casa de Pensii adeverintele sau mai astept noua lege a pensiilor?
De depus puteti depune adeverintele, dar actuala lege a pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare nu prevede luarea in calculul punctajului la pensie a acordului global.
Recurs in interesul legii - I.C.C.J., Decizia nr. 19 din 17 octombrie 2011 privind stabilirea si recalcularea pensiilor din sistemul public provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, prin luarea in considerare a formelor de retribuire obtinute in acord global, publicata in Monitorul Oficial nr. 824/2011

"Admite recursul in interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

In interpretarea dispozitiilor art. 2 lit. e), art. 78 si art. 164 alin. (1) si (2) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si ale art. 1 si 2 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, stabileste ca:

Formele de retribuire obtinute in acord global, prevazute de art. 12 alin. 1 lit. a) din Legea retribuirii dupa cantitatea si calitatea muncii nr. 57/1974, vor fi luate in considerare la stabilirea si recalcularea pensiilor din sistemul public, daca au fost incluse in salariul brut si, pentru acestea, s-a platit contributia de asigurari sociale la sistemul public de pensii.

Obligatorie, potrivit art. 330^7 alin. 4 din Codul de procedura civila.

Pronuntata, in sedinta publica astazi, 17 octombrie 2011."
Am inteles. Deci numai diferenta la sporul de vechime neluat in calcul ar aduce cam 0,00... punctaj mediu. Mai astept.
Dar al doilea mesaj este in favoarea mea, deci o sa depun adeverintele, insa mare crestere tot nu este; ar fi cam venitul brut pe 3 luni; 2 puncte/luna x 3 luni/12 luni/stagiu cotizare (33,75 ani) = 0,0148 puncte = 16 lei
ion +, utilizator
Legea 263/2010
Art.165

(3) Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor lunare este următorul:
a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
– 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
– 5% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
– 7% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
– 10% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
– 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 3-5 ani;
– 6% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
– 9% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
– 12% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
– 15% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioadele de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel înscris în carnetul de muncă sau în alte acte doveditoare.
Da, va multumesc. Insa din iunie 1992 cand vechimea in munca era peste 20 ani, adeverinta dovedeste ca firma a aplicat 20% la sporul de vechime pana in noiembrie 1993. Cum in Cartea de Munca nu e trecut sporul de vechime, intuiesc ca in calculul pensiei s-a operat cu 15% ( eu am zis gresit 12%). Abia in noiembrie 1993 s-a trecut in CM sporul de vechime de 20%.